Francuski list Figaro navodi da je iznenadna smrt ruskog opozicijskog političara Alekseja Navaljnog u udaljenom zatvoru, u kojem je služio 19-godišnju zatvorsku kaznu, izazvala mnogo spekulacija.
Njegovi bližnji optužili su ruske vlasti da zadržavaju njegovo telo kako bi sakrili dokaze, a njegova supruga Julija Navaljna, kao i mnogi zapadni lideri, okrivila je ruske vlasti za njegovu smrt, prenosi Al Džazira.
U izveštaju koji je napisao Cecil Tepper u spomenutom listu, stoji da je ova smrt, koja se desila mesec dana pre predsedničkih izbora, greška za Moskvu, a Dmitrij Peskov je odgovorio da su sve optužbe „ozbiljne i neosnovane“.
Centralni ured Federalne zatvorske službe saopštio je da je timu lekara dodeljen zadatak da obavi istragu.
Portparolka Navaljnog, Kira Jarmiš, rekla je da telo neće biti vraćeno porodici 14 dana, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo majke bivšeg pritvorenika, koja je zahtevala da ruski predsjednik Vladimir Putin odmah preda telo njenog sina.
Zadržavanje koje su najavile ruske vlasti iznenadilo je stručnjake.
„Generalno, obdukcija zahteva samo nekoliko sati, možda jedan dan u složenijim slučajevima”, rekao je Marc Augsburger, šef Odeljenja za toksikologiju u Centru za pravnu medicinu Univerziteta Romand u Lausanneu.
Šef toksikološke laboratorije u bolnici u Francuskoj Jean-Claude Alvarez je rekao: „Ne možemo isključiti da je imao srčani udar, puknuće krvnog suda ili plućnu emboliju, a obdukcijom bi se to moglo utvrditi”.
Hemijska supstanca koju je teško otkriti
Ako se ne pronađe prirodni uzrok, mora se obaviti više testova, za šta je potrebno više vremena.
„Može potrajati sedmicama, pa čak i mesecima“, kaže Marc Augsburger, dok Alvarez procenjuje da su, toksikološki gledano, potrebne „tri sedmice da se izvrši potpuna obdukcija“.
Protokol iz Minnesote, dokument UN-a koji regulira istrage sumnjivih smrti, zahteva da se telo preminulog ne predaje porodici i propisuje da se istrage moraju voditi na „brz, nepristrasan i transparentan način“.
Istražitelji mogu telo osobe koja je umrla u zatvoru zakonski zadržati do 30 dana, što znači da zadržavanje od dve sedmice nije neobično.
Portparolka i bliska prijateljica Navaljnog, Kira Jarmiš, optužila je vlasti da žele „prikriti tragove ubistva“, iako nije bilo medicinski utemeljene svrhe.
„U slučaju trovanja, vrlo retko se vremenom izbrišu svi tragovi otrovnih tvari, za razliku od plinova“, kako kaže profesor Jean-Claude Alvarez.
Spomenuo je Novičok, hemijsku supstancu koju je Sovjetski Savez razvio 1970-ih i koju je teško otkriti.
„Pripada grupi neurotoksina koji paraliziraju mišiće, uključujući i respiratorne, što uzrokuje brzu smrt. Ove stvari je teško otkriti u evropskim laboratorijama, čak i uz pomoć najboljih aparata. Mi njen sastav ne znamo dobro”, rekao je.
List je objavio da se smrt Alekseja Navaljnog dogodila neposredno nakon šetnje zatvorskim dvorištem, nakon koje se, navodno, osećao loše i izgubio svest.
Na lice mesta brzo je poslana medicinska ekipa iz obližnje bolnice, koja je pokušala oživiti pacijenta, ali nije uspela.
Dan ranije, kako list navodi, putem videolinka je učestvovao na dva ročišta suda i nije se žalio na zdravlje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.