Šta pokazuje hapšenje Eve Kaili: Bauk korupcije kruži Briselom 1foto EPA-EFE/JALAL MORCHIDI

U njenom stanu su navodno nađene torbe pune para. Eva Kaili, potpredsednica Evropskog parlamenta, sumnjiči se da je prodavala politički uticaj Kataru. To je veliki udarac za taj parlament.

Grčkoj potpredsednici Evropskog parlamenta Evi Kaili, koja je uhapšena zbog sumnje na korupciju, oduzeta su sva ovlašćenja, odlučila je predsednica parlamenta Roberta Metsola.

O tome da li će Kaili biti smenjena i sa funkcije potpredsednice mora da odluči sam parlament. Metsola je za ponedeljak poslepodne zakazala razgovor sa šefovima poslaničkih grupa u Evropskom parlamentu.

Kaili je do sada bila jedna od 14 potpredsednika. Ona, kao i drugi uhapšeni, navodno su dobili novac od Katara kako bi uticali na političke odluke u korist zemlje-domaćina aktuelnog Svetskog prvenstva u fudbalu.

Stotine hiljada evra u gotovini

Bivša TV-voditeljka i članica grčkog Pasoka, Evdokija Eva Kaili (44), privedena je u petak sa još petoro osumnjičenih. Prema izveštajima medija, četvoro je zadržano, među njima i Kaili. U pretresima u Briselu navodno su pronađene torbe pune novca – ukupno 600.000 evra u gotovini, a zaplenjeni su i mobilni telefoni.

Belgijski list „Le Soar“ piše da je novac pronađen i u stanu Kaili. Pored nje, uhapšeni su i bivši socijaldemokratski poslanik Evropskog parlamenta iz Italije Antonio Panceri, kao i Kailin partner, takođe Italijan, koji je u Parlamentu radio kao savetnik za spoljnu politiku i ljudska prava.

U subotu uveče pretresena je kuća još jednog evroposlanika. Prema pisanju medija, u pitanju je belgijski socijaldemokrata Mark Tarabela.

Istraga treba da pokaže da li su Kaili i ostali nezakonito zastupali interese Katara. Kaili je u novembru privukla pažnju kada je Evropski parlament raspravljao o rezoluciji koja je trebalo da kritikuje to što se u Kataru održava Svetsko prvenstvo.

Ona je tada rekla da je Katar vodeća zemlja kada je reč o radničkim pravima. A aktuelno Svetsko prvenstvo je, prema njenom mišljenju, dokaz da „sportska diplomatija može da donese istorijsku promenu u zemlji čije su reforme inspirisale arapski svet“.

Domaćin Svetskog prvenstva godinama je kritikovan zbog stanja ljudskih prava i uslova za strane radnike. Brojni članovi bivšeg Izvršnog komiteta Fife koji je Kataru 2010. dodelio Svetsko prvenstvo do danas su osuđeni za korupciju. Katar je uvek negirao navode o podmićivanju.

Briselom cunja 25.000 lobista

Skandal sa hapšenjem Kaili i ostalih preti da nanese veliki udarac imidžu Evropskog parlamenta, koji voli da se predstavlja kao lider u borbi protiv korupcije.

Poslanica iz redova nemačkog SPD-a i takođe potpredsednica Parlamenta, Katarina Barli, zbog toga je i iznervirana i razočarana: „Ne tolerišemo korupciju. Korupcija je otrov za demokratiju“, rekla je Barli. Ona je ujedno podsetila da Evropski parlament u stvari ima stroga pravila kada je reč o radu lobista, mnogo stroža od većine nacionalnih parlamenata.

„Evropski parlament je zapravo jedan od najtransparentnijih u Evropi“, naglašava i Danijel Frojnd, kopredsedavajući radne grupe Evropskog parlamenta za borbu protiv korupcije. I taj poslanik nemačkih Zelenih je šokiran zbog istrage i traži da se optužbe u potpunosti razjasne.

Međutim, kako u svom komentaru ukazuje Klaus Reme, stalni izveštač nemačkog radija Dojčlandfunk iz Brisela, mnoga od tih pravila o transparentnosti Evropskog parlamenta su „dobrovoljna, njihov nadzor je neadekvatan, a činjenica da su treće zemlje izuzete od zahteva za obelodanjivanjem (podataka) stvara prazninu veliku kao vrata“.

„Oko 25.000 lobista cunja Briselom“, ukazuje Reme i zaključuje da „pravila o transparentnosti moraju biti revidirana i poboljšana kako bi se zaštitila velika većina poslanika koji svakodnevno nastoje da Evropski parlament zaista učine kredibilnim glasom svih Evropljana“.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari