Šta raditi u slučaju proglašenja pandemije korona virusa? 1Foto: EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKI

Najviše obolelih od korona virusa u Americi do sada je evidentiran u Kaliforniji, i nekoliko slučajeva u Oregonu i Vašingtonu. Pitanje je trenutka, kažu nadležni u američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti, kada će se virus proširiti i na druge delove Sjedinjenih Država.

Stoga je vreme da se narod pripremi, kažu zdravstveni zvaničnici, ali i da se razmotri eventualno zatvaranje škola, otkazivanje javnih događaja u slučaju potencijalnog širenje zaraze, prenosi Si-En-En.

Američko Ministarstvo za unutrašnju bezbednost na svom veb sajtu preporučuje građanima da, pre izbijanja eventualne pandemije, obezbede dvonedeljne zalihe vode i hrane kao i lekove bez recepta koje najčešće kupuju. Ukoliko nemaju komplete za hitnu medicinsku pomoć, vreme je da ga nabave, stoji dalje.

Po preporuci tamošnjeg Crvenog krsta i Ready.gov, koji edukuje ljude kako da se pripreme u slučaju katastrofa –  od zemljotrese do požara, navodi se da je voda veoma važna – litar vode dnevno po osobi za piće, kuvanje i pranje ruku. Preporučuje se da se naprave pristojne zalihe hrana koja nije lako kvarljiva.

Kada je reč o putovanjima, poželjno je izbegavati odlaske u nekoliko azijskih zemalja, pre svega Kina i Južna Koreja, ali i u Zapadnu Evropu i Bliski istok. Naročiti oprez preporučuje se onima koji putuju u Italiju, Iran i Japan gde se virus brzo proširio. Izbegavati bliži kontakt sa ljudima na javnim mestima – tržni centri, pošte, biblioteke, prodavnice…

Prema navodima Centru za kontrolu bolesti i prevenciju, pandemija korona virusa može voditi ka odluci o zatvranju škola, univerziteta, centara za dnevnu negu i drugih mesta ali i otkazivanja masovnih okupljanja.

Ukoliko ste u mogućnosti i u dogovoru sa poslodavcem rad od kuće se preporučuje u slučaju pandemije. Ukoliko dođe do većeg širenja zaraze, na svojoj veb stranici Centar je objavio savete koji će pomoći preduzećima i poslodavcima da planiraju eventualno uključivanje fleksibilnih politika bolovanja.

Oni koji su bolesni ne bi trebalo da se vraćaju na posao dok im temperatura ne bude ispod 36 stepeni Celzijusa najmanje 24 sata, bez pomoći lekova koji smanjuju temperaturu ili drugog leka koji menja simptome.

Onima koji imaju korona virus ili pokazuju simptome savetuje se da nose maske kako bi zaštitili druge ljude. Inače, respiratorne maske sa oznakom N95 naročito se preporučuju zdravstvenim radnicima. U cilju sprečavanja širenja bilo kojih respiratornih bolesti američki centar preporučuje: izbegavajte dodirivanje očiju, nosa i usta; prekriti usta tokom kašlja ili kijanja; čistite i dezinfikujte često predmete i površine koje dodirujete; perite ruke često sapunom i vodom.

Pranje ruku od najmanje 20 sekundi, posebno pre jela, nakon odlaska u toalet i posle pražnjenja nosa, kašljanja ili kijanja.

Kako navode, imajte na umu da oni zaraženi virusom možda ne pokazuju simptome do 14 dana nakon što su zaraženi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari