"Novi izazovi na bojištu i prikriveni otpor Zelenskom": Šta sagovornici Danasa misle o ostavkama u Vladi Ukrajine? 1Foto: EPA-EFE

Ostavke ministara ukrajinske vlade iz dana u dan se množe.

Poslednji u nizu ministara koji je napustio funkciju u Vladi Ukrajine jeste šef diplomatije Dimitro Kuleba.

On je time postao četvrti ministar u poslednja dva dana koji je dao ostavku.

Pre njega, ostavke su podneli potpredsednica Vlade Ukrajine za evropske integracije Olga Stefanišina, ministar strateške industrije Oleksandar Kamišin, ministar pravde Denis Maljusik, ministar zaštite životne sredine i prirodnih resursa Ruslan Strilc i šef Fonda državne imovine Vitalij Kovalj.

Sagovornici Danasa, politički analitičar Dragomir Anđelković i član Foruma za međunarodne odnose Srećko Đukić, u jednom su saglasni – u pitanju je rekonstrukcija Vlade, te ostavke nisu neočekivane.

Za Anđelkovića, serija ostavki u rukovodstvu Ukrajine pre je blagovremena reakcija na najavljene smene nego što se radi o voljnom povlačenju sa položaja.

"Novi izazovi na bojištu i prikriveni otpor Zelenskom": Šta sagovornici Danasa misle o ostavkama u Vladi Ukrajine? 2
Foto: M.M./ATAImages

„Zelenski je u rat ušao kao prvi među jednakima u vladajućoj političko-poslovnoj oligarhiji i relativni šef izvršne vlati. Tokom sukoba izrastao je u ličnost koja suštinski drži vlast u Ukrajini. Za to je stekao podršku ključnih zapadnih faktora koji imaju odlučujuću ulogu u pružanju podrške njegovoj zemlji“, podseća Anđelković.

Kako kaže, sve to nije prolazilo bez vidljivih i prikrivenih otpora u administraciji i vojnom vođstvu.

„Njih je Zelenski dosada uspešno suzbijao pa i preventivno delovao kako bi eliminisao potencijalnu konkurenciju. U svetlu toga treba gledati i na sadašnje iznuđene ostavke. Zelenski sistematski radi kako bi učvrstio pozicije moći koje je stekao“, primećuje Anđelković.

Prema Đukićevom mišljenju, promene u vladi Ukrajine nisu neočekivane i iznenadne.

"Novi izazovi na bojištu i prikriveni otpor Zelenskom": Šta sagovornici Danasa misle o ostavkama u Vladi Ukrajine? 3
Foto: N1

„Ovo jeste veća rekonstrukcija vlade najvljena na najvažnijim strateškim pravcima, ali ovo nisu prve promene vlade koje izvodi ukrajinski predsednik Volodomir Zelenski. Negde početkom godine zamenio je ministara odbrane, vršene su pre toga i neke druge promene u vladi“, podseća Đukić.

On dodaje da stil Zelenskog jeste da redovno vrši promene i u vojnom rukovodstvu.

„Ovih dana postavio je novog komandanta ratnog vazduhoplovstva i protivvazdušne odbrane (PVO), a ranije ove godine zamenio je i komandanta armije (Valerij) Zalužnog i postavio na njegovo mesto Sirskog. Sadašnja rekonstrukcija vlade izvedena je na onim strateškim pravcima od kojih zavisi buduća kretanja i uspesi Ukrajine“, ukazuje Đukić.

Kako kaže, prvi i najvažniji pravac jeste uspeh Ukrajine na bojnom polju.

Uprkos ogromnoj pomoći partnera iz preko 50 zemalja, ukazuje Đukić, naoružanja i vojne opreme nikada nije dovoljno.

„Ukrajina ne može još da izmoli saveznike za dovoljnu količinu PVO i za dalekobojne balističke rakete. ‘Ukrajina zemlja raketa’, što je za nju važilo u sovjetsko doba, i čime je ona bila poznata u svetu, ostala je ne samo bez raketa nego uglavnom i bez ostalog naoružanja u postsovjetskom periodu (tenkova, aviona, artiljerije), što je sve ona nekada proizvodila“, objašnjava naš sagovornik.

Đukić dodaje da iako su za godinu – dve dana rata uz velike napore napravljeni ogromni skokovi, to još nije dovoljno.

„Zelenski traži da se vojno industrijskih kompleks još brže razvija i snabdeva front domaćim naoružanjem, baš kao što je učinjen strateški prodor u osvajanju i masovnoj proizvodnji dronova svih vrsta i dometa“, ukazuje naš sagovornik.

Po njegovom mišljenju, drugi pravac vođenja odbrambenog rata Ukrajine jeste diplomatsko poprište.

„Nije teško uočiti da je Ukrajini potrebna prodornija i efikasnija diplomatija koja će u punoj meri pratiti i pomagati front i u isto vreme uspešno voditi mirovne bitke na svetskom poprištu. Dobro formulisana ‘mirovna formula’ Zelenskog kako da se zaustavi ruska invazija i pobedi agresor, traži kreativniju i prodorniju diplomatiju i savezničku saradnju“, navodi Đukić.

On smatra dasu sledeći prioritet evro-atlantske integracije Ukrajine za koje se ona bez rezerve opredelila i za koje je dobila nepodeljenu podršku u EU i NATO.

„Zelenski traži da se to poverenje opravda i da se u te integracije kreće krupnim koracima. I na kraju, a ustvari na početku, kao prioritet svih prioriteta, kao obaveza svih obaveza, jeste borba protiv korupcije na svim nivoima vlasti i društva na čemu Ukrajini i njenom nespornom lideru zameraju saveznici i upozoravaju da se sa takvim nivoom korupcije Ukrajina ne može približavati Zapadu“, ističe Đukić.

U zaključku, Đukić kaže da rekonstruisanu vladu u Kijevu očekuju nesumnjivo ogromni zadaci.

„Ukrajina se nalazi pred novim izazovima na liniji fronta, ali isto tako i na diplomatskom i političkom planu“, zaključuje Đukić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari