Šta se to dešava u Bangladešu? (FOTO, VIDEO) 1EPA-EFE/MONIRUL ALAM

U Bangadešu nekoliko nedelja traju veliki protesti, ali o tome se malo zna jer je vlast isključila internet u zemlji. Tek kada je mreža ponovo uključena, snimci i fotografije nasilja nad demonstratima obišli su svet.

Protesti, predvođeni studentima, počeli su u junu i to protiv kvota na državnim poslovima za rođake veterana rata za nezavisnost od Pakistana 1971. godine zbog čega nema dovoljno mesta za studente i druge građane.

Za njih je najpre izdvojena trećina poslova u javnom sektoru, ali je 21. jula sud Vrhovnog suda odlučio da samo pet odsto uloga može biti rezervisano, od toga će se 93 odsto mesta dodeljivati po zaslugama, a preostala dva odsto biće za etničke manjine, transrodne i osobe sa invaliditetom.

Studentski pokret veruje da je sistem diskriminatoran i zahteva zapošljavanje na osnovu zasluga.

Epilog gušenja protesta je skoro 10.000 hapšenja i oko 200 smrtnih slučajeva.

Šta se to dešava u Bangladešu? (FOTO, VIDEO) 2
Foto: EPA-EFE/MONIRUL ALAM

Bangladeška policija je vrlo nasilna – hapse, pucaju, bacaju suzavce i zvučne bombe…

Fotografije koje su BBC-u juče poslate iz južnog grada Barisala Bangla prikazuju policiju u opremi za nerede i sa palicama, barikadiranje demonstracija i odvođenje demonstranata, od kojih su mnoge žene.

Pokret Studenti protiv diskriminacije, koji “Marširaju za pravdu“ i protiv „masovnih ubistava, hapšenja, napada i nestanaka studenata i ljudi“.

Organizatori protesta su zatražili izvinjenje od premijerke Šeik Hasine, kao i da šest ministara podnese ostavke zbog smrtonosnih slučajeva na protestima.

Vlada za nemire krivi glavnu opozicionu Bangladešku nacionalističku partiju i stranku Džamat-e-Islami.

Evropska unija je odložila razgovore sa Bangladešom o novom sporazumu o saradnji nakon kritika na račun vladinog obračuna sa demonstrantima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari