Šta se desilo liderima Alternative za Nemačku? 1foto: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Lideri stranke i poslaničkog kluba AfD-a u Bundestagu su Alis Vajdel (44) i Tino Krupala (48). U Bavarskoj se u nedelju 8. oktobra održavaju pokrajinski izbori i u toku su završne manifestacije u okviru izborne kampanje.

Sudeći po poslednjim ispitivanjima javnog mnjenja AfD, kao i Zeleni i Slobodni birači može da računa sa oko 14-15 odsto glasova. U toj pokrajini je neprikosnovena CSU, konzervativna sestrinska stranka CDU, kojoj se predviđa 36 odsto glasova, dok bi SPD mogla da dobije nekih 9-10 odsto glasova.

Šta se desilo sa Krupalom u Ingolštatu?

Tino Krupala je u sredu smešten u bolnicu u Ingolštatu u Bavarskoj, gde je bio radi predizborne kampanje. Pre početka planiranog govora, iza bine, ukazana mu je medicinska pomoć, a zatim je odvezen na kliniku.

Iz njegove kancelarije su potom rekli da je bio u svesnom stanju, ali da se nalazi na intenzivnoj nezi. Jeden portparol je pomenuo „mesto uboda“ i da se istražuju moguće „supstance u telu“. Šta je tačno dovelo do hospitalizacije Krupale, još uvek nije jasno.

Kako je ARD saznao iz Krupalinog okruženja, on se osećao veoma loše, jedva je hodao i kolabirao. Policija je saopštila da u tom trenutku nije bilo očiglednih povreda. Rukovodstvo AfD-a je ipak govorilo o „napadu“ na Krupalu.

Policija i javno tužilaštvo su rekli da je Krupala osetio bol u nadlaktici i da je odveden u bolnicu i „zbog drugih akutnih zdravstvenih problema“. Primećeno je „površno crvenilo odnosno otok“. Uzet je uzorak krvi. A takođe je rečeno da će ispitati i njegovu odeću. U oba slučaja se još čekaju rezultati.

Krupala je u četvrtak popodne napustio kliniku. „Tino Krupala je mogao da napusti Ingolštat i nastaviće lečenje“, navodi se u saopštenju za štampu AfD-a. U bolnici je dijagnostifikovana „ubodna rana“. „Gospodin Krupala je takođe imao jake bolove i mučninu. Svi planirani nastupi Krupale u okviru izborne kampanje su otkazani.“

Šta kaže policija?

Prema rečima policije i javnog tužioca, nema dokaza o napadu. „Prema trenutnim saznanjima, nekoliko ljudi je napravilo selfije sa gospodinom Krupalom u kojima je bilo malog fizičkog kontakta“, rekli su istražitelji u četvrtak.

Javni servis BR je od bavarskih istražitelja saznao da policija na licu mesta nije pronašla nikakve medicinske špriceve ​​ili bilo šta slično, već samo dve čiode što nije „neobično“ na mestu gde je proteklih dana održano nekoliko predizbornih kampanja. Osim toga, kažu istražitelji, Krupallini telohranitelji nisu primetili nikakav napad.

Javno tužilaštvo ipak istražuje moguće krivično delo. U toku je postupak protiv nepoznatih lica, nema osumnjičenih, rekla je portparolka nadležnih u Ingolštatu.

Gde je Alis Vajdel?

Druga liderka AfD-a, Alis Vajdel je u utorak, na Dan nemačkog ujedinjenja, iz bezbednosnih razloga otkazala nastup u mestu Medlarojt u okviru predizborne kampanje u Bavarskoj. Na manifestaciji je zvanično saopšteno da je Vajdel i njenu porodicu „policija evakuisala iz stana i odvela na bezbedno mesto, jer je sve više indicija da se planira napad na nju, uključujući i njenu porodicu“. Političarki AfD-a „nije dozvoljeno da napusti sigurnu kućúu, i do daljnjeg, mora da se krije“.

Istraživanje nedeljnika Špigel sada je otkrilo da se ona nalazi na Majorci. U utorak je viđena u restoranu na plaži – na odmoru pored mora sa svojom partnerkom, navodi se u izveštaju. Njen portparol je to potvrdio. On time protivreči izjavama AfD-a, ali na pitanje s tim uvezi nije hteo da se odgovori Špiglu. Vajdel je očigledno na ostrvu od nedelje (24. septembra), piše taj nemački nedeljnik.

Šta se desilo?

Prema AfD-u, u subotu 23. septembra se dogodio „bezbednosni incident“. Švajcarska policija je potvrdila da je morala da se pojavi u okrugu Ajnzideln. Vajdel i njena porodica žive u kantonu Švic u Švajcarskoj. Međutim, iz „policijsko-taktičkih razloga, ne možemo dati nikakve dodatne informacije“, rekao je portparol policije za ARD. Portparol je takođe ostao uzdržan kada su ga pitali odakle je policiji došla dojava.

Još uvek nije jasno šta je tačno dovelo do procene da bi moglo doći do napada na Vajdel. Takođe nije jasno zašto je uprkos takvoj bezbednosnoj situaciji Vajdel u međuvremenu mogla da se pojavi u Bundestagu.

Nemačka savezna kriminalističke policije (BKA), koja je odgovorna za ličnu zaštitu političara, rekla je agenciji AFP da otkazivanje učešća Vajdelove u utorak „nije bilo na podsticaj ili preporuku BKA“. Pored toga, nadležni organi „ne mogu davati nikakve informacije o taktičkim merama ili opasnostima“.

Da li je ranije bilo napada na političare AfD?

Na političare AfD i partijske institucije ove godine je bilo nekoliko napada. U avgustu je Andreas Jurka, predsednik AfD-a u Augsburgu rekao da je napadnut i teško povređen. Između ostalog, zadobio je i prelom skočnog zgloba. Krajem aprila u Firtu, na štandu tokom izborne kampanje, jedan saradnik AfD-a je udaren u lice. U februaru je u Lajpcigu u napadu povređen jedan gradski odbornik AfD-a.

A slučaj Frank Magnic se desio mnogo ranije: ovaj političar AfD-a iz Bremena napadnut je 2019. Njegova stranka je neposredno posle događaja tvrdila da je Magnic pao u nesvest od udaraca daskom. Počinioci su ga potom udarili nogom u glavu, dok je ležao na zemlji. Objavljene su slike Magnica iz bolnice na kojima se vidi sa teškim povredama.

Međutim, ispostavilo se da je ta verzija događaja umnogome preuveličana – sudeći po izjavi javnog tužilaštva. Video snimak incidenta jasno je pokazao da nije bilo nikakvog predmeta i da Magnica niko nije udario nogom u glavu. Jedan čovek je skočio na Magnica, nakon čega je ovaj pao „kao daska“ i očigledno udario glavom o tlo. „Pretpostavljamo da su sve povrede nastale samo zbog pada“, rekao je portparol kancelarije javnog tužioca u Bremenu, prenosi DW.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari