Misteriozni dronovi uznemiravaju stanovnike Nju Džersija skoro mesec dana, izazivajući strah i žestoku debatu o tome šta su zapravo ovi leteći objekti – i da li su to uopšte bespilotne letelice, piše BBC, prenosi Index.hr.
Američke vlasti još nisu dale konačne odgovore, rekavši samo da se veruje da objekti ne predstavljaju pretnju po javnu ili nacionalnu bezbednost.
Portparol za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi rekao je da dostupne slike sugerišu da su mnogi od prijavljenih dronova zapravo letelice sa posadom.
Međutim, neki političari su kritikovali način na koji vlasti vode ovaj slučaj i nedostatak informacija dostupnih javnosti.
Gde su dronovi viđeni?
Prema lokalnim vlastima, od 18. novembra širom Nju Džersija prijavljeno je na desetine dronova.
Prva viđenja dogodila su se u blizini reke Raritan, koja se uliva u rezervoar Raund Veli – najveći rezervoar u Nju Džersiju. Ubrzo su prijavljena viđenja u drugim delovima države, uključujući priobalni Nju Džersi.
Dronovi su takođe viđeni u blizini osetljivih lokacija kao što su vojno istraživačko postrojenje Picatinni Arsenal i golf teren u vlasništvu Donalda Trampa u Bedminsteru.
U Njujorku su policajci prijavili dronove iznad Bronksa 12. decembra. Iako su policajci videli letelice na zemlji, oni su ubrzo nestali.
Izveštaji o sumnjivoj aktivnosti bespilotnih letelica stižu i iz drugih delova Njujorka, dok su vlasti u Konektikatu potvrdile slična viđenja i instalirale sisteme za detekciju dronova u gradovima Groton i Nju London.
Šta kažu nadležni?
Uprkos zabrinutosti javnosti, američke vlasti tvrde da nema dokaza da dronovi predstavljaju pretnju po bezbednost.
Odeljenje za unutrašnju bezbednost (DHS) saopštilo je da nema „neposrednih dokaza o pretnji po javnu bezbednost“, ali da istražuju svaki incident.
Neki političari, poput Davn Fantasie iz Nju Džersija, kažu da bespilotne letelice izbegavaju otkrivanje tradicionalnim metodama i deluju na „koordinisani način“, dok Bela kuća smatra da su to letelice sa posadom.
Ko njima upravlja?
Još uvek je nejasno ko upravlja letelicom, a Pentagon je brzo demantovao tvrdnje da su dolazili sa „iranskog matičnog broda“ u Atlantiku.
Takođe, nema dokaza da je zanat povezan sa Kinom, iako su neki političari, kao što je kongresmen Raja Krishnamoorthi, ukazali na mogućnost kineske umešanosti. Pentagon i Bela kuća i dalje tvrde da predmeti nisu stranog porekla.
Da li se mogu zaustaviti?
Predloženo je da se obore dronovi radi analize njihovog porekla, što je podržao Donald Tramp, koji je pozvao na hitnu akciju.
Međutim, američka Federalna uprava za vazduhoplovstvo (FAA) upozorila je da je samoinicijativna akcija protiv dronova nezakonita i uvela je privremene zabrane letova nad osetljivim lokacijama kao što je Bedminster.
Guverner Nju Džersija Fil Marfi pozvao je na veću saradnju federalnih agencija i proširenje ovlašćenja lokalnih vlasti u borbi protiv pretnji dronovima.
Uprkos svemu, misteriozni dronovi i dalje izazivaju strah i neizvesnost kod građana, dok nadležni pokušavaju da reše ovu nesvakidašnju situaciju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.