ukrajinaFoto: Betaphoto/AP Photo/Libkos

Ukrajinske snage su svedene na mala uporišta u porušenom gradu Bahmutu, koji je uprkos svom ograničenom strateškom značaju postao najkrvavije poprište rata. Ali prema ukrajinskim zvaničnicima i vojnom osoblju na terenu, oni su napredovali na ruske bokove u pokušaju da opkole grad i prošire borbe u tom području, piše Index.hr.

„Ja sam u rovovima. Ukopavali smo se na položajima koje je nekada držala Rusija. Oko nas ima mnogo mrtvih Rusa“, ​​napisao je Jurij, vojnik 5. samostalne jurišne brigade ukrajinske vojske sa položaja južno od Bahmuta, u blizini sela Kliščivka.

Ukrajina i dalje drži delove grada, uključujući oblast oko onoga što je postalo poslednje ukrajinsko uporište: uništena skulptura sovjetskog borbenog aviona MiG, piše Vašington post.

Oleksandr Sirski, ukrajinski vojni komandant koji je iznenadno posetio linije fronta u nedelju, priznao je da Ukrajina kontroliše samo mali deo Bahmuta, ali je rekao da je novi cilj taktički opkoliti grad.

To je istakla i zamenica ministra odbrane Hana Maljar u saopštenju objavljenom na Telegramu.

Razgovor o strategiji za produženje borbe, bez obzira na to ko tehnički kontroliše grad, pojavio se kada je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski dao sumornu sliku situacije odgovarajući na pitanja tokom posete Hirošimi, u Japanu, na marginama G7 samit.

Njegove izjave su izazvale pitanja o tome kako bi izgledala ukrajinska pobeda, s obzirom na uništenje grada i cenu koju su njegovi branioci već platili.

„Morate da razumete, nema ništa od bivšeg Bahmuta što možemo da kontrolišemo“, rekao je Zelenski u nedelju.

Uništeni grad

Grad na severoistoku Donjecke oblasti imao je oko 70.000 stanovnika pre nego što je Rusija napala Ukrajinu prošle godine.

Od tada je desetkovan, pogođen možda najžešćim borbama u ovom ratu, pošto su ruske trupe i plaćenici iz Vagnerove grupe, sastavljene uglavnom od oslobođenih ruskih zarobljenika, osvajali blok po blok.

Osnivač Vagnera Jevgenij Prigožin u subotu je tvrdio da su njegove snage konačno zauzele ceo grad, a Kremlj je objavio izjavu ruskog predsednika Vladimira Putina u kojoj hvali oslobođenje grada, nazivajući ga sovjetsko-ruskim imenom Artjomovsk.

Ukrajina je odbacila njihove tvrdnje.

Potpuno osvajanje grada bila bi retka pobeda Moskve, koja se od prvih dana rata bori da ostvari jasne pobede.

Ali ruska strana bila je opterećena unutrašnjim neslaganjima oko Bahmuta, a Prigožin je uputio niz javnih kritika na račun svojih kolega iz regularne ruske vojske zbog načina na koji su se nosili sa napadom.

Ukrajinske snage su bile u stanju da iskoriste ove razlike da obuzdaju neprijatelja koji ih je brojčano nadmašio.

Stanislav Bunjatov, 22, vojnik 24. samostalnog jurišnog bataljona koji je ranjen u sredu u borbama kod sela Kliščijevka i Ivanivska, kaže da je njegova jedinica mogla da napadne u periodu kada su Vagnerove plaćenike smenjivali ruski vojnici.

„Nisu bili spremni za nas“, rekao je Bunjatov, koji se oporavlja u gradu Dnjepru od povrede od gelera granata.

„Bahmut je gotov“

Izveštaji o ukrajinskom uspehu izvan Bahmuta su u suprotnosti sa pričama o propadanju grada.

Na putevima ka Časiv Jaru, gradu zapadno od Bahmuta koji služi kao baza ukrajinskih snaga, neki vojnici su ponudili pesimističan pogled na bitku za grad.

„Bahmut je gotov“, rekao je u nedelju 47-godišnji vojnik 24. brigade.

Rekao je da je dan ranije bio u gradu.

Postoje izveštaji o ukrajinskom napredovanju u obližnjim oblastima, a komandanti su 9. maja – Dana pobede u Rusiji – objavili da su zauzeli nekoliko kvadratnih kilometara teritorije na jugu grada.

Zvaničnici su to opisali kao strateški potez.

Takav napredak otežava neprijatelju da ostane u Bahmutu, napisao je Maljar na Telegramu u nedelju, misleći na zauzimanje visova van grada.

Bitka za Bahmut zbunila je neke analitičare, koji su je opisali kao strateški irelevantnu za ishod rata.

Ukrajina trenutno priprema dugo očekivanu prolećnu kontraofanzivu u kojoj se nada da će probiti rusku odbranu na bar jednom delu linije fronta.

Ako ruske snage budu vezane u Bahmutu, neki tvrde, to bi moglo naštetiti njihovoj spremnosti na drugim mestima.

Američki predsednik Džozef Bajden rekao je u nedelju u Hirošimi da je Rusija pretrpela više od 100.000 žrtava u Bahmutu, što je zapanjujuća brojka ako je tačna.

Ruske teškoće u držanju grada mogle bi biti pojačane Prigožinovom tvrdnjom da namerava da povuče Vagnerove borce iz grada.

Važna simbolična pobeda Rusije

Rusko zauzimanje Bahmuta predstavljalo bi snažan simboličan uspeh Moskve.

To bi bio prvi ukrajinski grad koji je Rusija zauzela od Lisičanska prošlog leta i veliki poraz za Kijev, koji je potrošio dragocenu municiju i poslao neke od svojih najsposobnijih snaga da pokušaju da osujeti razorni višemesečni napad na grad.

Veruje se da je hiljade vojnika sa obe strane ubijeno u skoro godinu dana intenzivnih borbi.

Ali grad je sada u ruševinama i kontrola nad njim ne bi nužno pomogla Moskvi da ostvari njen veći cilj da osvoji ceo istočni Donbas sada kada su ukrajinske trupe iscrpile ruske snage i probile njihovu odbranu u nekim oblastima oko grada.

Sada kada je Rusija naizgled zauzela grad, mora da ga zadrži, piše Njujork tajms.

Ukrajina, međutim, planira da oteža držanje grada pucajući iz artiljerije na ruske snage koje su okupirale Bahmut, kažu ukrajinski zvaničnici.

Vojni analitičari kažu da bi Moskva, ako nastavi da šalje pojačanja za odbranu grada, mogla da oslabi njenu sposobnost da obuzda širu kontraofanzivu, za koju Ukrajina kaže da će uskoro pokrenuti.

Šta dalje?

Britanska odbrambena obaveštajna služba procenjuje da je Moskva prerasporedila „do nekoliko bataljona da pojača” svoje snage u Bahmutu.

Još uvek nije sasvim jasno koliki deo grada još drže ukrajinske snage i da li će ruska pojačanja raspoređena prema Bahmutu rotirati da zamene Vagnerove trupe ili da ojačaju rusku odbranu na periferiji grada.

Ukrajinska vojska saopštila je juče da i dalje drži nekoliko zgrada na zapadu grada.

Čak i dok su se kijevske snage povlačile iz borbenih blokova blok po blok, dovele su pojačanja da ojačaju pozadinske položaje, obezbeđujući puteve i linije snabdevanja zapadno od Bahmuta.

Usredsredili su se na napad na ruske položaje severno i južno od grada. Bitka 6. maja probila je ruske linije južno od sela Ivanivske i naterala ruske vojnike na neorganizovano povlačenje.

Ukoliko ukrajinske snage nastave kontranapad, to bi Rusiju stavilo u defanzivu preko skoro cele linije fronta, koja se proteže stotinama kilometara.

Ukrajinska vojska saopštila je juče da je pokrenula napad preko noći na ruski okupirani lučki grad Berdjansk, najnoviji pokušaj gađanja okupirane teritorije na jugu zemlje uoči očekivane ukrajinske kontraofanzive.

Vladimir Rogov, ruski okupacioni zvaničnik, rekao je da je raketa pala na periferiju grada, ali da nije bilo žrtava, prenosi ruska novinska agencija TASS.

Ukrajinski komandanti su rekli da je njihov cilj sve vreme kod Bahmuta bio da obuzdaju rusku vojsku u dugotrajnoj bici, ubiju što je moguće više njenih vojnika i dobiju vreme da se Ukrajina pripremi i naoruža – zapadnim oružjem – za širu kontraofanzivu.

Rusko hvatanje Bahmuta „u stvari neće značiti ništa“, rekao je pukovnik Sergej Hrabski, komentator ukrajinskih medija. „Rusi su iscrpili svoje ofanzivne mogućnosti i zato tako očajnički izjavljuju da su zauzeli Bahmut.

Iako su Ukrajinci nastojali da umanje uspehe Rusije, ruski državni mediji juče su slavili navodno zauzimanje Bahmuta.

Segment vodećih jutarnjih vesti uporedio je bitku kod Bahmuta sa velikim pobedama Sovjetskog Saveza u Drugom svetskom ratu.

Prikazan je ruski borac koji je rekao da je verovatno osećao iste emocije kao i njihovi dedovi u Berlinu kada su ruske snage napale grad na kraju Drugog svetskog rata.

Vođa je izjavio: „Misija obavljena“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari