kijev dronovi kamikazeFoto: EPA-EFE/VADYM SARAKHAN

To što Rusija sve više koristi iranske dronove Šahed-136, zvane dronovi kamikaze, ukazuje podjednako i na snagu i na slabost, ali istovremeno i na sve veću prevlast Teherana na tržištu bespilotnih letelica, kažu stručnjaci.

Jutrošnja bombardovanja dronovima u centru Kijeva, do kojih je došlo u dva navrata tokom jutarnjeg špica, pokazala su kako ovo oružje može da izazove razaranje i strah u glavnom gradu koji do pre nedelju dana mesecima nije bio meta napada.

Do sada su na ukrajinskom nebu identifikovana dva modela iranskih dronova, koji su napravljeni u različite svrhe: Šahid-136 i Mohadžer-6.

Šahid-136, korišćen u napadima na Kijev, je relativno jeftin „dron kamikaza“ koji može da se programira da leti automatski pomoću GPS koordinata, noseći tovar eksploziva.

„Oni lete prilično nisko i pogađaju metu koja mora da bude stacionirana u dometu od nekoliko stotina kilometara“, rekao je Pjer Grase, istraživač saradnik na Univerzitetu Sorbona u Parizu za AFP, prenosi Kijev post.

„Kao i svaki drugi oružani dron ili lutajuća municija, oni su veoma efikasni kada neprijatelj nema načina da se zaštiti ili uzvrati napad“, objašnjava Žan-Kristof Noel, istraživač na francuskom Institutu za međunarodne odnose.

Kako dodaje, naveći deo njihovo inicijalnog uspeha potiče od toga što su „novo oružje na bojnom polju“.

„Ukrajinci će kad tad oboriti ili doći u posed jednog od ovih dronova i razviti sisteme za odbranu protiv njih. Ali, to bi moglo da potraje mesecima“, kaže on.

Za sada, snage u Kijevu mogu da koriste protivvazdušne projektile koji se lansiraju sa ramena da napadaju dronove po dnevnom svetlu, ili radarom opremljene verzije noću.

Ili mogu da pokušaju da upotrebe kompleksne tehnike za ometanje kako bi skrenuli dronove sa kursa, pošto nemaju bekap sistem pomoću kojeg bi mogli da pogode svoju metu bez satelitskog navođenja.

Takvi dronovi kamikaze su „potez u cilju uštede novca za Rusiju“, koja zahvaljujući njima može da sačuva skupe krstareće projektile vredne 1,5 do dva miliona dolara“, navodi Graser.

Ali, kako ističe, „glavna mana im je to što mogu da pogađaju samo stacionirane mete“ i samim tim „ne predstavljaju opasnost za vojnike na bojnom polju“.

Dronovi Šahed-136 su se u ratu prvi put pojavili u septembru i imaju relativno ograničen razornimkapacitet s obzirom na njihovu nosivost od svega 50 kilograma.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da je Rusija kupila 2.400 ovih dronova, što zvuči mnogo, ali oni se veoma brzo troše.

Džastin Bronk, stručnjak za vazduhoplovne snage sa Kraljevskog instituta za odbrambene i bezbednosne studije, rekao je za Gardijan da je „teško dosledno presretanje“ ovih bespilotnih letelica, ali da je njihova brzina mala u poređenju sa krstarećim projektilima, što znači da „snage vazdušne odbrane uvek imaju šansu“.

„U suštini, oni Rusiji obezbeđuju način da izazove više civilnih i vojnih žrtava u Ukrajini, ali neće preokrenuti tok rata“, dodao je on.

Današnji napad na Kijev je drugi veći napad u poslednjih nedelju dana.

Prošlog ponedeljka, u odgovor na eskploziju na Kerčki most ka Krimu, Rusija je pokrenula niz smrtonosnih udara projektilima i dronovima usmerenih na Kijev i druge veće gradove.

Krvavi uspeh prošlonedeljnih napada – procenjuje sa da je 15 osoba poginulo u samo jednom danu – i uništenje ovog ponedeljka otkrivaju ograničanje u kijevskoj vazdušnoj odbrani.

Kako navodi Gardijan, nije jasno zašto je trebalo toliko vremena, ali SAD su tek prošle nedelje reagovale na ove napade tko što su saopštile da će ubrzati isporuku prva dva, od osam obećanih, Nasams sistema za vazdušnu odbranu, za koje se smatra da su dovoljno dobri da zaštite Pentagon.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari