Predsednik Sjedinjenih Država Džozef Bajden odobrio je isporuku protivpešadijskih mina Ukrajini, javio je Rojters, pozivajući se na neimenovanog američkog zvaničnika.
To je, kako ocenjuje britanska agencija, korak koji bi mogao da pomogne u usporavanju ruskog napredovanja ka istoku Ukrajine, u kombinaciji sa drugom municijom i raketama iz Sjedinjenih Država.
Amerika očekuja da Ukrajina koristi mine na vlastitoj teritoriji, iako se obavzala da ih neće koristiti u područjima naseljenim vlastitim civilima.
Podsetimo, Bajden je pre nekoliko dana dozvolio Ukrajini da koristi američke rakete dugog dometa na teritoriji Rusije.
Šta je protivpešadijska mina?
Protivpešadijska mina označava minu dizajniranu da eksplodira prisustvom, blizinom ili kontaktom osobe. Ove mine će onesposobiti, povrediti ili ubiti jednu ili više osoba.
Protivpešadijske mine su opremljene mehaničkim upaljačem koji inicira osnovno punjenje smešteno u telu mine.
Kao osnovno punjenje koristi se TNT, mada mine manjih gabarita koriste snažnije eksplozive (npr. tetril).
Odlikuju se malim dimenzijama i izuzetno malom količinom metala. Te karakteristike doprinose da se ove mine teško pronalaze i razminiraju. Po pravilu ove mine se ukopavaju i maskiraju.
Postoji mnogo različitih tipova protivpešadijskih mina, u rasponu od najrudimentarnijih, ponekad čak i ručno rađenih do najsofisticiranijih modela koji uključuju elektronsko merenje vremena, mehanizme za naoružavanje i pucanje, navodi se na sajtu Međunarodnog komiteta Crvenog krsta.
Protivpešadijske mine mogu biti položene ili razbacane. Mine se polažu na različite načine: ručno, mehanički (vozilima) ili daljinski (razbacivanjem artiljerijskim i raketnim projektilima, minobacačkim minama, kao i helikopterima ili avionima).
Položene mine su na površini zemlje ili se ukopavaju i maskiraju. Razbacane mine nisu ukopane i postavljaju se iz letelica (aviona i helikoptera) ili iz vozila.
Prema načinu upotrebe, aktiviranja i efektu dejstva, protivpešadijske mine dele se na: nagazne, rasprskavajuće, odskočne mine i mine usmerenog dejstva, piše na Vikipediji.
Da bi se neprijatelj sprečio da ukloni mine, većina protivpešadijskih mina ne može da bude neutralisana kada je osigurač aktiviran.
Protivpešadijska mina se sastoji od tela mine, eksplozivnog punjenja i upaljača.
Telo je kućište u koje se smešta čitav sklop mine i štiti eksplozivno punjenje od mehaničkih oštećenja (kod nekih mina i od vlage) i povezuje sve delove mine u jednu celinu.
Eksplozivno punjenje (određena količina eksploziva) stvara odgovarajući efekat pri detonaciji (eksploziji) mine.
Zavisno od vrste i tipa mine, odnosno njene namene, eksplozivna punjenja su različite težine.
Upaljač služi da izazove detonaciju eksplozivnog punjenja. Zavisno od vrste upaljača, mine mogu da se aktiviraju trenutno nagazom, potezom, otpustom i zatvaranjem strujnog kola (uspostavljanjem kontakta, elektro indukcijom, magnetnim dejstvom, vibracijom, svetlosnim dejstvom i drugim načinima), ili sa određenim vremenskim usporenjem.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.