Šta su rakete na čvrsta goriva i zašto ih Severna Koreja razvija? 1Foto: BETAFOTO/(AP Photo/Ahn Young-joon)

Severna Koreja je saopštila da je u četvrtak lansirala interkontinentalnu balističku raketu (ICBM), za koju su južnokorejski zvaničnici rekli da bi mogla biti povezana sa njenim razvojem novih raketnih motora na čvrsto gorivo, piše Rojters.

Ministar odbrane Južne Koreje rekao je da bi Sever mogao da traži novu ICBM tehnologiju od Rusije u zamenu za raspoređivanje trupa u pomoć Ukrajini, ali drugi vojni zvaničnici u Seulu kažu da je raketni program Pjongjanga toliko napredovao da nije jasno kakva mu je pomoć potrebna, prenosi Al Džazira.

Rojters izveštava o nekim karakteristikama tehnologije čvrstog goriva i kako ona može da pomogne severu sa nuklearnim oružjem da poboljša svoje raketne sisteme.

Koje su prednosti čvrstog goriva?

Rakete na čvrsto gorivo ne moraju da se napajaju neposredno pre lansiranja, često su lakše i bezbednije za rukovanje i zahtevaju manje logističke podrške, što ih čini težim za otkrivanje od oružja na tečno gorivo.

„Ove sposobnosti su mnogo osetljivije u vremenima krize“, rekao je Ankit Panda, viši saradnik u američkoj Karnegi zadužbini za međunarodni mir.

Kakva je to tehnologija?

Čvrsta goriva su mešavina goriva i oksidansa. Metalni prah kao što je aluminijum se često koristi kao gorivo, a amonijum perhlorat, koji je so perhlorne kiseline i amonijaka, je najčešći oksidant.

Gorivo i oksidator su povezani čvrstim gumenim materijalom i upakovani u metalno kućište.

Kada čvrsto gorivo sagori, kiseonik iz amonijum perhlorata se kombinuje sa aluminijumom da bi stvorio ogromne količine energije i temperature veće od 5.000 stepeni Farenhajta (2.760 stepeni Celzijusa), stvarajući potisak i podižući projektil sa lansirne rampe.

Ko ima ovu tehnologiju?

Čvrsto gorivo je nastalo u vatrometima koje su razvili Kinezi pre nekoliko vekova, ali je dramatično napredovalo sredinom 20. veka, kada su Sjedinjene Države razvile snažnije pogonsko gorivo.

Severna Koreja koristi čvrsta goriva u nizu malih balističkih projektila kraćeg dometa, kao i u svojoj novoj interkontinentalnoj balističkoj raketi Hvasong-18.

Sovjetski Savez je postavio svoju prvu ICBM na čvrsto gorivo, RT-2, početkom 1970-ih, nakon čega je Francuska razvila svoj S3, poznat i kao SSBS, balističku raketu srednjeg dometa.

Kina je počela da testira ICBM na čvrsto gorivo krajem 1990-ih.

Južna Koreja je takođe saopštila da je obezbedila „efikasnu i naprednu“ tehnologiju balističkih raketa na čvrsto gorivo, iako do sada u mnogo manjim raketama.

Čvrsta ili tečna?

Tečna goriva pružaju veći propulzivni potisak i snagu, ali zahtevaju složeniju tehnologiju i dodatnu težinu.

Čvrsto gorivo je gusto i gori prilično brzo, stvarajući potisak za kratko vreme. Takvo gorivo može dugo da ostane u skladištu bez degradacije ili kvara – čest problem sa tečnim gorivom.

Severna Koreja je objavila da će razvoj njene rakete na čvrsto gorivo Hvasong-18 „radikalno unaprediti” njenu sposobnost nuklearnog protivnapada.

Nakon prvog lansiranja prošle godine, ministarstvo odbrane Južne Koreje pokušalo je da umanji značaj testa, rekavši da će Severnoj Koreji biti potrebno „dodatno vreme i trud“ da ovlada tehnologijom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari