Ni fudbal nije ostao nem na sukob Hamasa i Izraela: Šta su rekli Mazrui i El Gazi i kako su reagovali Majnc i Bajern? 1Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Nakon terorističkog napada Hamasa na Izrael neki profesionalni fudbaleri su svojim objavama na društvenim mrežama o Izraelu i palestinskim područjima izazvali burnu raspravu o granicama slobode mišljenja.

„Svako ima pravo da slobodno izrazi i širiti svoje mišljenje, govorom, pisanjem ili slikom“, stoji u članu 5, nemačkog Osnovnog zakona (ustava). Ali, tu se odmah navodi i ograničenje: „Ta prava imaju granice koje su propisane opštim zakonima, u zakonskim odredbama za zaštitu omladine i pravu na ličnu čast.“

Drugim rečima, svako sme da govori šta hoće sve dotle dok nikoga ne vređa, ne kleveće ili ne poziva na krivična dela, mržnju ili nasilje. Zakonska situacija je, dakle, jasna. Ali, često je manje jasna interpretacija ili kako neko razume nešto što je izrečeno, šta je neko mislio kada je nešto rekao i da li neka izjava, post ili tvit sadrži stvarno krivično delo.

Slučajevi Mazrui i El Gazi

Proteklih dana su, između ostalih, profesionalni fudbaleri, Musair Mazrui i Anvar El Gazi svojim objavama na društvenim mrežama izazvali reakcije i kritike. Mazrui, marokanski reprezentativac koji igra u Bajednu, na Instagramu je, između ostalog, poželeo Palestincima pobedu u sukobu s Izraelom. El Gazi, Holanđanin marokanskog porekla koji igra za Majnc, podelio je slogan: „Od reke do mora Palestina će biti slobodna“.

Taj slogan često koristi i Hamas, a time on želi da kaže da se palestinsko područje proteže od reke Jordana do Sredozemnog mora, čime Izraelu negira pravo na postojanje. Uprava fudbalskog kluba Majnca „detaljno je razgovarala“ sa El Gazijem i suspendovala ga, tako da više ne igra utakmice, niti trenira.

U Bajernu je nešto duže trajalo dok je objavljeno zvanično saopštenje kluba u vezi s Mazruijem. „Nusair Marzui nam je uverljivo zagarantovao da on kao čovek odan miru odlučno odbacuje teror i rat. Izrazio je žaljenje ako su njegovi postovi doveli do iritacija“, citirana je u saopštenju objavljenom u petak ujutru izjava predsednika Uprave Bajerna Jana-Kristijana Drezena.

Do reči je došao i Mazrui. On je osudio „svaku vrstu terorizma i svaku terorističku organizaciju“. Dalje je saopšteno da Mazrui ostaje u timu Bajerna, ali da za sada neće igrati zbog povrede.

O tom slučaju se ovog utorka (24. oktobar) oglasio i predsednik Centralnog saveta Jevreja u Nemačkoj Jozef Šuster. On je u razgovoru objavljenom u listu Zidojče cajtung zatražio „vidljive strože posledice za igrača“ i naglasio da Bajern mora da se pobrine za to da se „takvi ispadi više ne ponove“.

Klizav teren s obzirom na radno pravo

Nije poznato da li je fudbalski klub Bajern Mazruija kritikovao ili čak od njega zahtevao da ubuduće ne objavljuje takve stvari. Ali pravno gledano, klub bi se tako našao na veoma klizavom terenu. „Svaki čovek ima pravo na privatnu sferu i poslodavac načelno nema mogućnost da utiče na izražavanje mišljenja ili delovanje svog zaposlenog van radnog vremena“, objasnio je pre nekoliko dana Paul Lamberc, advokat specijalizovan za sportsko pravo. To važi i za fudbalere. Njihovo izbacivanje nije tako lako moguće, a i suspenziju Anvara El Gazija se može pravno dovesti u pitanje.

Kad je Lamberc to mišljenje izneo početkom prošle nedelje za više nemačkih medija, na društvenim mrežama krenuo je pravi „šitstorm“ prema spomenutim klubovima i njihovim igračima. Izjave su dali i neki političari. Johanes Štajniger iz CDU, koji je od 2013. poslanik u Bundestagu, ocenio je da bi trebalo preispitati ne samo izbacivanje Mazruija iz Bajerna, već i njegov izgon iz Nemačke. Ali, taj zahtev nema baš nikakve pravne osnove, pa se brzo prešlo preko njega.

„Osoba može po pravilu da se protera ako se radi o dozvoli boravka i ako je počinjeno teško krivično delo“, objasnio je bavarski ministar unutrašnjih poslova Joahim Herman iz CSU u izjavio za Bavarski radio. „O tome mora da se postara sam klub Bajern“, rekao je ministar.

Kako su reagovali navijači Bajerna?

Fudbalski klub odlučio je da ne uvodi nikakve sankcije prema igraču. Jer, ne samo da je to pravno sporno, već bi klub i sam sebi naneo štetu jer trenutno ima poteškoća s igračima u odbrani.

Navijači Bajerna poznati su po tome da, kada su u pitanju vrednosti kluba, znaju da se okrenu i protiv Uprave. To se u prošlosti pokazalo u raspravi o sponzorskim ugovorima s Katarom i Ruandom, a u novije vreme kada se razmišljalo o angažmanu Žeroma Boatenga, optuženog na nanošenje telesne povrede.

I Mazrui lično iskusio je kritike s tribina: u maju je na Instagramu podržao kolegu iz marokanske reprezentacije koji je odbio da nosi majicu u znak podrške LGBT-zajednici. Nakon toga su se na utakmici Bajerna i Lajpciga na tribinama pojavili transparenti na kojima je Mazrui pozvan da ne krši vrednosti kluba.

A za utakmice tokom vikenda, Nemačka fudbalska liga i Nemački fudbalski savez preporučili su da se na početku održi minut ćutanja „za žrtve nakon stravičnih događaja u Izraelu“. Koliko je poznato, svi igrači su u tome učestvovali, bez obzira na to šta lično misle o sukobu na Bliskom istoku i ratu u Izraelu.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari