Šta treba znati o najnovijim napadima između Izraela i Hezbolaha? 1EPA-EFE/ATEF SAFADI

Hezbolah i izraelske snage razmenili su napade preko libansko-izraelske granice u izrazitoj eskalaciji sukoba odmazde koje poduzimaju od 7. oktobra.

Evo šta trebate znati o onome što se dogodilo u nedelju ujutro, piše Al Džazira.

Šta se tačno dogodilo?

Izraelski avioni napali su južni Liban u ranim jutarnjim satima u nedelju, rekavši da je to bio preventivni napad na raketne bacače Hezbolaha koji su se spremali napasti Izrael.

Izraelska vojska rekla je da je otkrila da će Hezbolah lansirati stotine projektila prema centralnom Izraelu u 5 sati ujutro, javio je izraelski vojni radio, pa je napala pola sata pre toga sa 100 izraelskih aviona.

Hezbolah je lansirao svoj napad na severni Izrael raketama i bespilotnim letelicama u znak odmazde za ubistvo komandanta Fuada Šukra prošlog meseca, rekla je libanska grupa.

Je li neko povređen?

Libanska novinska agencija NNA objavila je da je jedna osoba teško ranjena u napadu drona u mestu Kasimia u južnom Libanu, a kasniji izraelski vazdušni napad ubio je jednu osobu u libanskom gradu Kijamu.

Takođe postoje izveštaji o nekim povređenima u izraelskom gradu Akre.

Ko je šta pogodio?

Hezbolah kaže da je njihov napad pogodio 11 izraelskih vojnih objekata, uključujući bazu Meron i četiri mesta na okupiranoj Golanskoj visoravni.

Izrael kaže da je pogodio hiljade Hezbolahovih raketnih bacača.

Šta se sada događa?

Čini se da se situacija smirila, barem na trenutak.

Hezbolah je odbacio tvrdnje Izraela da je pogodio njegova lansirna mesta, dodajući da je uspešno završio “prvu fazu” svog osvetničkog napada na Izrael.

Izrael je izdao bezbednsone direktive za svoj severni deo ali inače stvari izgledaju mirnije jer se aerodrom Ben Gurion ponovno otvara nakon što je bio zatvoren nekoliko sati.

Zašto danas?

Dan napada poklapa se s Arbainom, 40 dana nakon ubistva imama al-Huseina, trećeg šiitskog imama. Prema saopštenju Hezbolaha, odabrali su ovaj dan jer ga obeležavaju kao dan mučeništva.

Znači li to rat između Hezbolaha i Izraela?

Prema Samiju Naderu, direktoru Instituta za strateška pitanja Levanta, ovo ima “potencijal uvući ceo region u pravi rat”, ali Hezbolah i Izrael to “nastoje izbeći”.

Novinska agencija Reuters, citirajući izraelskog ministra spoljnih poslova Izraela Kaca, navela je da “Izrael ne želi rat punog opsega, ali će delovati u skladu s razvojem situacije na terenu.”

Šta se dalje događa?

Nije jasno.

Analitičar Sami Nader rekao je za Al Džaziru da ovi događaji signaliziraju “veliku eskalaciju u smislu opsega operacija i intenziteta”.

Međutim, prema novinarki Al Džazire Zeini Kodr, jezik kojim se koristi Izrael fokusiran je na “samoodbranu” i zaštitu Izraelaca od napada, što izgleda ukazuje na to da Izrael u ovom trenutku neće težiti eskalaciji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari