Statini, lekovi koji se koriste za snižavanje nivoa holesterola u krvi i samim tim pomažu u sprečavanju srčanih oboljenja, možda bi mogli da pomognu da se smanji rizik da se kod pacijenata obolelih od kovida 19 razvije teška klinička slika, pokazuje jedna studija.
Ovi lekovi takođe imaju snažno protivupalno i antiviralno dejstvo i sprečavaju zgrušavanje krvi i mogu da pomognu zarastanje rana na nekim organima kao što su pluća. Upravo iz tih razloga, piše medicalnewstoday.com, naučnici nastoje da utvrde da li mogu da utiču na posledice zaražavanja virusom korona.
Grupa istražitelja, uključujući kardiologe koji leče hospitalizovane pacijente obolele od kovida 19 u Njujorku, u okviru jedne nove studije su počeli da upoređuju razvoj bolesti kod pacijenata zaraženih virusom korona koji su uzimali statine pre hospitalizacije i kod onih koji nisu.
– Naša studija je jedna od većih studija koje potvrđuju ovu hipotezu, a dobijeni podaci postavljaju temelje za buduća nasumična klinička ispitivanja koja su potrebna da bi se potvrdilo dejstvo statina kada je reč o kovidu 19, rekao je jedan od vodećih autora studije Aakriti Gupta, kardiolog u Medicinskom centru Irving na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku.
Ako uspešna klinička ispitivanja, navodi se na medicalnewstoday.com, potvrde otkrića istražitelja, statini bi mogli da budu jeftina, relativno bezbedna i lako dostupna opcija za lečenje kovida 19. Američka administracija za hranu i lekove (FDA) je do sada odobrila samo jedan lek za lečenje kovida 19 – remdesivir. Studija je objavljena u Nejčur komjunikejšns.
Prema studiji koja je 2020. sprovedena u Singapuru, za obolele od kovida 19 koji su uzimali statine je manja verovatnoća da će završiti na odeljenju intenzivne nege nego za one koji nisu. Dodatno istraživanje je pokazalo da je među onima koji su počeli da piju statine nakon što su hospitalizovani, ali koji nisu završili na intenzivnoj nezi, smrtnost bila manja za 47 odsto. Istražitelji u SAD su takođe nedavno otkrili da upotreba statina pre hospitalizacije može da smanji rizik od razvoja teške kliničke slike kod zaraženih virusom korona za 50 odsto. Naučnici smatraju da je to rezultat toga što statini smanjuju upalu, rizik od zgrušavanja krvi i oštećenja ćelija, te uklanjaju holesterol iz spoljnih membrana ćelija.
Istražitelji su inače upoređivali tok bolesti kod 648 hospitalizovanih pacijenata s kovidom 19 tokom prvih 18 nedelja pandemije koji su uzimali statine i kod 648 koji nisu pili ove lekove. Njihove analize su pokazale da je tokom mesec dana od prijema u bolnicu umrlo 14,8 odsto pacijenata koji su uzimali statine u odnosu na 26,5 odsto koji nisu. Uparivanjem pacijenata u svakoj grupi smanjene su demografske razlike, kao i razlike koje se tiču upotrebe drugih lekova i drugih oboljenja koja povećavaju rizik od razvoja teške kliničke slike. Istražitelji su došli do zaključka da upotreba statina umanjuje opasnost od smrtnog ishoda u bolnici tokom mesec dana od prijema za otprilike 50 odsto.
Ovo je jedna od najvećih studija na Zapadu koje istražuju delotvornost statina u lečenju kovida 19, ali, kako se navodi, potrebno je izvršiti dodatna i sveobuhvatnija ispitivanja da bi ovi lekovi počeli da se koriste za lečenje pacijenata zaraženih virusom korona. Između ostalog, treba da se utvrdi da li je efikasnost statina u lečenju kovida 19 različita u različitim zemljama i kod različitih nacija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.