Da se promociji i unapređenju zdravstvenog turizma u Crnoj Gori poklanja velika pažnja, u prilog tome govori i podatak da je prije par mjeseci sa radom počela Agencija za zdravstveni turizam.
Formiran je i klaster zdravstvenog turizma, ali da bi ova grana turističke privrede postala još profitabilnija neophodno je, između ostalog, izraditi strategiju razvoja. Sudeći prema najavama, Ministarstvo turizma će u taj projekat uložiti 50.000 eura. Crna Gora, inače, ima potencijala, ali i dugu tradiciju, za razvoj zdravstvenog turizma. Pomenimo u tom kontekstu Institut „Simo Milošević“ u Igalu koji će naredne godine obilježiti 70 godina postojanja (osnovan je 1949) i perjanica je zdravstvenog turizma. Iako je ta ustanova široj javnosti poznata kao lječilište, zahvaljujući stalnom unapređenju usluga, kako zdravstvenih tako i turističko- ugostiteljskih (uložena su značajna sredstva u nabavku medicinske i druge opreme, renoviranje soba…) Institut u Igalu postao je lider u toj oblasti i to ne samo u Crnoj Gori, nego i u regionu.
– Naš stalni cilj je unapređenje uslugu i privlačenje što većeg broja gostiju. Pritom mislim ne samo na one koji imaju uput ljekara, već i na rekreativce, sportiste, pobornike zdravih stilova života. Zadovoljni smo trenutnom posjetom, ali i najavom za ovogodišnju letnju sezonu. Kao i prethodnih godina, osim gostiju iz Crne Gore ugostićemo i korisnike naših usluga iz drugih država u regionu, najviše iz Srbije, BIH i Albanije, mada bilježimo i rast turista iz Holandije, Švedske, Norveške, NJemačke i Rusije. Gosti iz Crne Gore dolaze organizovano, preko Fonda zdravstva, PIO i Sindikata. Dobar znak je, međutim, što raste broj individualnih posjeta – kaže u razgovoru za Danas Nikola Mračević, direktor marketinga i prodaje Instituta „Simo Milošević“ u Igalu.
I lječilište Vrmac u Prčnju, koje je udaljeno od Kotora osam kilometara, još jedan je objekat u Boki koji je prešao lokalne okvire. Ova svojevrsna vazdušna banja nalazi se na brdu Vrmac (nastavak planine Lovćen) i iznad morske obale, pa je zahvaljujući takvoj poziciji još 1920. godine proglašena prirodnim klimatskim lečilištem. Kapacitet Vrmca, koji je dio Instituta za rehabilitaciju u Beogradu, su 970 smještajnih jedinica različitih kategorija – bungalovi, hotelske sobe, apartmani a cijena punog pansiona, u periodu od maja do septembra, kreće se od 23 do 32 eura.
I u sjevernom dijelu Crne Gore ima objekata koji bi mogli postati zdravstveno-turistički centri. Ta opaska se, prije svega, odnosi na Specijalnu bolnicu za plućne bolesti u mjestu Brezovik, kod Nikšića koja je poznata po čistom vazduhu i odličnim mikro klimatskim uslovima. Sudeći prema najavama iz te zdravstvene ustanove plan je da Brezovik ne bude samo bolnica, već i zdravstveno-turistički objekat. Ali kako realizacija tog plana zahtjeva velika ulaganja, zaposleni u Specijalnoj bolnici očekuju finansijsku podršku države, ili investitora.
Odmor uz terapiju
– Popunjenost kapaciteta u sva tri objekta I i II faze je na zadovoljavajućem nivou. Tome su svakako doprinjele i cijene usluga, koje su ostale na gotovo istom nivou kao prethodnih godina, jedino su uvećane za oko tri evra prosječno, zbog rasta stope PDV. Ilustracije radi, pun pansion (sa tri terapije), u objektima I faze kreće se od 37 do 49 evra, dok u Mediteranskom centru za tu uslugu treba izdvojiti 64 evra – objašnjava za Danas Nikola Mračević, direktor marketinga i prodaje Instituta „Simo Milošević“ u Igalu i podsjeća da je kapacitet ove ustanove 1.450 ležaja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.