Rojtersov izveštaj o ubistvima Rohinđa muslimana u Mjanmaru doveo je do toga da američki Stejt department zatraži kredibilnu istragu povodom krvoprolića i da zahteva oslobađanje dva novinara koji su uhapšeni dok su radili na izveštaju o tome.
U izveštaju koji je objavljen navode se događaji koji su prethodili ubistvu 10 Rohinđa iz sela In Din u državi Rahin. Oni su sahranjeni u masovnoj grobnici nakon što su ih budisti i vojnici ubili noževima ili vatrenim oružjem.
„Kao i ostali, prethodni izveštaji o masovnim grobnicama, i ovaj ukazuje da postoji potreba da burmanske vlasti hitno počnu da sarađuju sa nezavisnom, verodostojnom istragom o navodnim zverstvima na severu države Rahin. Ta istraga će doprineti da dobijemo obuhvatniju sliku o tome šta se događalo, da se razjasne identiteti žrtava, identifikuju oni koji su odgovorni za zloupotrebu i narušavanje ljudskih prava i da se unapredi borba za pravdu i preuzimanje odgovornosti“, rekla je Heder Nojert, portparolka Stejt departmenta.
U izveštaju Rojtersa nalaze se intervjui sa budistima koji su priznali da su palili domove Rohinđa, zakopavali tela i ubijali muslimane u periodu koji je obeležilo neobuzdano nasilje izazvano napadom Rohinđa pobunjenika u avgustu. Izveštaj navodi kada je prvi put posvedočeno da su vojnici i paravojna policija učestvovali u spaljivanjima i ubijanju na severu Rahina, što su događaji za koje UN tvrde da su jednaki genocidu. Kako piše u izveštaju, Mjanmar je saopštio da je ta „operacija čišćenja“ legitiman odgovor na napade pobunjenika.
Kada je, pre objavljivanja izveštaja, upitan o dokazima koje je Rojters otkrio o masakru, portparol vlade Mjanmara Zau Htaj je rekao: „Ne možemo da poričemo sve navode o kršenju ljudskih prava, ali ako budu postojali jaki i pouzdani dokazi da je bilo zloupotrebe, vlada će to istražiti.“ Vlada Mjanmara nije dala nikakav zvaničan komentar nakon objavljivanja izveštaja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.