Članovima Komisije za sprovođenje referenduma stižu pozivi na saslušanje u Tužilaštvu BiH, i to u svojstvu osumnjičenih u predmetu protiv Milorada Dodika zbog navodnog krivičnog djela nesprovođenje odluke Ustavnog suda, Suda BiH ili Doma za ljudska prava.
Kako javlja RTRS, poziv Tužilaštva BiH su dobili advokat Milan Petković, koji je kao nestranačka ličnost imenovan u Komisiju, ali i član Komisije Goran Zmijanjac.
Advokat Milan Petković, pojaviće se u ponedeljak, 10. oktobra u Tužilaštvom BiH. Kao pravnik, smatra, da ni po kojem osnovu, članovi Komisije, ni predsednik Republike Milorad Dodik, ne mogu krivično da odgovaraju za sprovođenje referenduma o Danu Republike, na kojem su građani jasno poručili da će se 9. januara i dalje obeležavati nastanak Republike Srpske. Predsednik Dodik, za RTRS, i danas je kategoričan – ne bežim od odgovornosti, ali na saslušanje u Sarajevo neću ići.
Tužilaštvo BiH proširuje spisak osumnjičenih u predmetu u kojem predsedniku Srpske na teret stavlja neizvršenje odluka pravosudnih institucija BiH. Ovaj put sumnja pada na članove Republičke komisiju za sprovođenje referenduma. Advokat Milan Petković, već je na prvi pogled, u pozivu za saslušanje uočio niz nelogičnosti.
“Јa sam pozvan i kao osumnjičeni i kao svedok, mada ovde stoji samo predmet protiv Milorada Dodika, pretpostavljam da je i protiv drugih”, rekao je Milan Petković, član Republičke komisije za sprovođenje referenduma.
Druga nelogičnost je datum na pozivu, prema kojem je poziv iz Sarajeva do Banjaluke putovao gotovo sedam meseci. Pritom, 10. marta Komisija nije bila ni formirana. Nameće se pitanje, da li bi datum mogao da bude osnov za sumnju da je predmet bio formiran već tada.
“Ukoliko je greška, to ne bi smelo da se dešava u jednoj pravosudnoj instituciji poput Tužilaštva BiH. Sad sve baca sumnju da se to na brzinu radilo.i da to neko lomi preko koljena”, dodao je Petković.
Isti poziv dobio je još jedan član, ali o kome je reč u Komisiji nisu precizirali. Od članova koje je RTRS kontaktirao, Zdenke Gojković, Davora Šešića i Perice Bundala, dobili su potvrdu da nije reč o njima. Predsednik Srpske Milorad Dodik, prvi kome je poziv na saslušanje stigao, i to samo tri dana nakon referenduma, i danas poručuje da u Sarajevo neće ići.
„Neću, zato što postoje ozbiljne pretnje. Tamo se vodi haranga protiv Republike Srpske i mene. Ne izvlačim se. Јa stojim iza referenduma u smislu njegovog sprovođenja, kao predsednik Republike Srpske i partije, moram da stojim iza odluka Narodne skupštine”, izjavio je Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske.
I dok Tužilaštvo traži krivca što su građani Srpske rekli da je 9. januar Dan Republike, nadležni Tim Narodne skupštine s predstavnicima Vlade traži moguća rešenja u Zakonu o praznicima Republike Srpske, u kontekstu primene odluke Ustavnog suda BiH i rezultata referenduma.
“Da li radimo novi zakon, da li radimo izmene i dopune Zakona o praznicima ili radimo dopunu Zakona o praznicima”, navodi Lejla Rešić, ministarka uprave i lokalne samouprave.
Vlada Srpske, na posebnoj sjednici, kojoj je prisustvovao i predsednik Dodik, utvrdila je tekst zakona o 9. januaru. U kojem od tri modaliteta će biti upućen u skupštinsku proceduru, biće jasnije, nakon konsultacija narednih dana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.