Stopa inflacije u Rusiji tokom prošlog meseca dostigla je najviši nivo u poslednjih šest godina, dok se vlada i Centralna banka bore da obuzdaju brzi rast cena koji preti da potkopa ekonomski oporavak, prenosi portal themoscowtimes.com.
Inflacija je od 8,1 odsto, saopštila je u sredu nacionalna statistička služba Rosstata što je, kako je navedeno, uslovilo najbrži skok rasta cena od februara 2016. i više nego udvostručena cilj Centralne banke od četiri odsto. Ovaj inflatorni procenat je veći u odnosu na septembarskih 7,4 odsto i ispred je tržišnih očekivanja.
Kako se navodi, za sve je krivac to što se kreatori politike širom sveta suočavaju sa perspektivom takozvane „stagflacije“ – visoke inflacije i sporog privrednog rasta – dok globalna ekonomija pokušava da izroni iz epidemije. U SAD, inflacija je trenutno na vrhuncu za poslednjih 13 godina.
Šefica ruske Centralne banke Elvira Nabiulina je mesecima, kaže, alarmirala na rast globalnih cena čime je, kako navodi, ulazila u sukob sa zapadnim kreatorima politike ranije ove godine upozoravajući ih da porast inflacije nije samo prolazan fenomen.
Cene životnih namirnica u Rusiji su za 12 odsto više u odnosu na prošlu godinu, prema podacima Rosstata, dok su neke osnovne robe poput voća, povrća i jaja poskupele za 25 odsto u istom periodu.
Ekonomisti kažu da rastuća inflacija, posebno za artikle koji se svakodnevno kupuju, najviše pogađa najsiromašnija domaćinstva. Prema nedavnoj anketi Levada centra, većina Rusa porast cena životnih namirnica smatraju najvećim problemom u zemlji.
Uprkos oporavku koji predstavlja šestogodišnji maksimum u trećem kvartalu 2021. životni standard Rusa – meren realnim raspoloživim prihodima, koji je pomno posmatran indikator finansija domaćinstava i dalje je pet odsto niži nego što je bio 2013.
Ruska Centralna banka agresivno je povećala kamatne stope u pokušaju da zaustavi rastuću inflaciju pre nego što ona, ukazuju mediji, zapreti da izbaci iz koloseka širu ekonomiju.
Centralna banka je u oktobru podigla ključnu kamatnu stopu na 7,5 odsto i obećala da će biti još povećanja ako se situacija ne poboljša.
Posebna zabrinutost ruskih kolektora kamatnih stopa je mogućnost pada u inflatornu spiralu, u kojoj se ljudi plaše brzog rasta cena i stoga predlažu velike kupovine ili pokušavaju da nagomilaju osnovne proizvode, čime se veštački povećava potražnja i guraju cene još više. Dve ključne mere o tome kako ruska javnost gleda na rast cena – „uočena inflacija“ i „očekivanja od inflacije“ – pokazuju da domaćinstva veruju da cene rastu mnogo brže nego što pokazuje statistika Rosstata, i veruju da će se takav trend nastaviti.
Sve je to briga Vlade i Centralne banke, kažu stručnjaci.
„Ovi trendovi će verovatno nastaviti da održavaju Centralnu banku na nogama“, rekao je Dmitrij Polevoj, investicioni direktor Loko Investa, koji očekuje još jedno značajno povećanje kamatnih stopa na 8,5 odsto u decembru.
Analitičari očekuju da će inflacija dostići vrhunac u jednom trenutku u narednih nekoliko meseci pre nego što počne da pada 2022. pošto se efekti agresivnog ciklusa rasta Centralne banke provlače kroz ekonomiju, a globalna ekonomija nastavlja da se normalizuje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.