Stopa rađanja u Kini je pala na najniži nivo u poslednjih šest decenija, pri čemu je broj rođenih bio neznatno viši od broja umrlih u 2021. uprkos velikim naporima vlade da poveća rast stanovništva i stane na put demografskoj krizi.
Širom Kine u 2021. je rođeno 10,62 miliona beba, što je stopa od 7,52 na hiljadu ljudi, saopštio je danas Nacionalni biro za statistiku. U istom periodu je registrovano 10,14 miliona umrlih, te je stopa smrtnosti 7,18 na hiljadu ljudi, što pokazuje stopu rasta stanovnika od samo 0,34 na hiljadu ljudi.
Stopa rasta je najniža od 1960. godine, a prema desetogodišnjem popisu stanovništva koji je sproveden u maju, prosečan godišnji rast od 0,53 odsto je manji u odnosu na period od 2000. do 2010. kada je bio 0,57 odsto.
Kina kao i veći deo istočne Azije se suočava s krizom populacije, pri čemu se beleži pad stope rađanja, a ima i prognoza da će uskoro doći do negativnog prirodnog priraštaja i starenja populacije. Danas objavljeni podaci ukazuju da je srazmera stanovnika starijih od 60 godina u Kini porasla sa 18,7 odsto koliko je zabeleženo 2020. na 18,9 odsto.
„Demografski izazov je dobro poznat, ali brzina starenja stanovništva je očito veća nego što se očekivalo“, rekao je Živei Žang, glavni ekonomista u kompaniji „Pinpoint Asset Management“. „To ukazuje da je ukupan broj stanovnika u Kini možda dostigao svoj vrhunac 2021. To takođe nagoveštava da će potencijalni rast Kine najverovatnije da se usporava brže nego što se očekivalo.“
Peking je najavio velike reforme u cilju sprečavanja pada broja stanovnika, uključujući povećanje starosne granice za odlazak u penziju. Politika tri deteta je zamenila politiku dva deteta koja je uvedena 2016. i koja je rezultirala blagim porastom broja rođenih nakon čega je ponovo zabeležen pad.
Visoki troškovi života, kasnije stupanje u brak i manjak socijalne mobilnosti se često navode kao faktori koji su doprineli tome da mladi Kinezi oklevaju da postanu roditelji.
Profesor Vang Feng sa Univerziteta Kalifornije u Ervajnu koji je specijalizirao demografiju Azije je rekao za Gardijan da rezultati pokazuju da su koreni uzroka dublji nego što to primećuju politički odlučioci.
„Politika koja je prošle godine najavljena pretežno je na nivou retorike ili u najboljem slučaju poput privremenog rešenja. Ako se ne otklone duboko ukorenjeni uzročnici zbog kojih su mladi Kinezi obeshrabreni da stupaju u brak i imaju dece, od neravnopravnosti polova do visokih troškova života, ono što sada vidimo će najverovatnije biti samo početak daljeg pada stope rađanja i nastavak procesa pada populacije u Kini.“
Kina se takođe suočava s potencijalnom nestabilnošću na ekonomskom frontu, pri čemu podaci o BDP-u objavljeni zajedno s podacima o stanovništvu ukazuju na znatno usporavanje ekonomskog rasta u poslednjim mesecima 2021.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.