Novi talas plaćenika iz Sudana učestvuje u borbama u Libiji, što je povećalo zabrinutost da se konflikt u severnoafričkoj državi pretvorio u nekontrolisani međunarodni rat koji bi mogao da destabilizuje veći deo regiona.
Lideri dve različite grupe sudanskih boraca u Libiji rekli su za Gardijan da su proteklih meseci primili na stotine novih regruta.
Obe grupe se bore uz Libijsku nacionalnu armiju (LNA) koju predvodi general Kalifa Haftar protiv međunarodno priznate vlade u Tripoliju.
„Dolazi mnogo mladih ljudi. Mi čak nemamo ni dovoljne kapacitete da prihvatimo tako veliki broj njih“, rekao je jedan zapovednik čija se baza nalazi na jugu Libije.
Trenutno ima najmanje 3.000 sudanskih plaćenika koji se bore u Libiji, što je znatno više nego ranije. Početkom ovog meseca Ujedinjene nacije su saopštile da upliv boraca iz Sudana u Libiju predstavlja direktnu pretnju po bezbednost ratom razorene zemlje.
Panel stručnjaka UN je na izveštaju od 376 strana koji je predat Savetu bezbednosti naveo da je prisustvo Sudanaca ove godine postalo mnogo upadljivije i da bi moglo da dovede do dodatne nestabilnosti.
Previranja u Libiji traju od 2011, kada je u građanskom ratu Moamer Gadafi svrgnut, a zatim ubijen.
U haosu koji je usledio zemlja se podelila, tako da administracija u Tripoliju, koja ima podršku UN, kontroliše zapadni deo, dok je istok preuzela rivalska vlada sa Haftarovom LNA, a obe imaju podršku militanata i stranih vlada.
Haftar je u aprilu pokrenuo iznenadnu vojnu ofanzivu sa ciljem osvajanja Tripolija, ali neuspešno, te se od tada dve strane bore i međusobno bombarduju na južnim obodima grada.
Ranije ovog meseca Haftar je izjavio da se njegove snage spremaju za „odlučujuću bitku“ za preuzimanje potpune kontrole nad gradom.
Dok LNA i vlada na istoku imaju podršku Francuske, Rusije, Jordana, Ujedinjenih Arapskih Emirata i drugih ključnih arapskih zemalja, vladu sa zapada podržavaju Italija, Turska i Katar.
„Jordan, Turska i Emirati redovno i ponekad bezočno dopremaju oružje, uz malo napora da prikriju njegov izvor, što predstavlja kršenje embarga na oružje UN. Ali ni jedna strana nema vojnu sposobnost da efikasno odluči o ishodu (rata) u svoju korist“, navodi se u nedavnom izveštaju UN.
Neke od najvećih sudanskih grupa baziranih u Libiji ranije su se borile u Darfuru, zapadnom regionu Sudana, u nizu pobuna protiv milicije i vojske koje je poslao represivni režim u Kartumu.
Plaćenički zapovednici iz Sudana kažu da se u novom talasu regruta nalaze mnogi koji su se borili protiv vladavine Omara el Bašira, svrgnutog u aprilu ove godine kada je sudanska vojska povukla svoju podršku posle višemesečnih protesta. Mnogi od novopridošlih plaćenika su regrutovani u Darfuru, dok su drugi odatle putovali u Libiju da bi se prijavili.
Jalel Harkaui, stručnjak za Libiju u Klingendejl institutu u Hagu, kaže da bi novi priliv regruta mogao da bude značajan destabilizujući faktor na duže staze.
„Mlađi ljudi dolaze da bi zaradili novac. Možda će proći jedna godina, ili dve ili više, ali na kraju će se konflikt okončati i u nekom trenutku oni će početi da se vraćaju kući (u Sudan)“, rekao je on.
Svi zapovednici među plaćenicima koji su govorili za Gardijan kažu da se nadaju da će se vratiti u Sudan da bi se borili protiv sadašnje prelazne vlade, koja je postavljena posle odlaska El Bašira. „Znam da smo plaćenici i da se ne borimo radi časti i dostojanstva, ali ovo je samo privremeno, vratićemo se kući kada završimo našu misiju ovde“, izjavio je jedan od njih.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.