Hajnc Kristijan Štrahe, lider Slobodarske partije Austrije, delio je prošle nedelje u jednom bečkom restoranu srpskim novinarima intervjue šakom i kapom, s jasnim ciljem:
Norbertu Hoferu, kandidatu te stranke za predsednika Austrije, biće veoma dobrodošla podrška sve brojnijih austrijskih Srba s pravom glasa. Možda je označavanje neke stranke kao populističke zamka kletog mejnstrima i groznog establišmenta, ali Štraheova grupacija zaista spada u desni populizam. Mada bi to nekima zvučalo kao eufemizam.
Nije nepoznato da se austrijski slobodarci sa Štraheom na čelu upadljivo zalažu za takozvanu srpsku stvar. Štrahe u razgovoru za Danas podseća da je ta stranka svojevremeno sklopila sporazum o saradnji sa Srpskom radikalnom strankom, u vreme kada je njen potpredsednik bio Tomislav Nikolić. Za Šešelja pak kaže da je „prošlost“. Najavljuje za koji dan u Beogradu susret Hofera, koji je takođe predsednik austrijskog parlamenta, i Tomislava Nikolića.
– Ne mislim da će se u tom razgovoru voditi priča da li će Nikolić podržati Hofera, nego da se produbi naše prijateljstvo i da Hofer kao predsednik skupštine i možda kao budući predsednik republike radi na daljem poboljšanju odnosa Austrije sa zemljama jugoistočne Evrope. Nama Austrijancima je ne samo istorijski, nego i geografski bitno da upravo sa zemljama poput Srbije, Hrvatske i Slovenije, ali i sa državama Višegradske grupe produbljujemo i poboljšavamo odnose jer ne mora Evropa da radi samo ono što Merkelova kaže. Mi imamo pravo nju da kritikujemo – priča Štrahe.
A šta kaže Merkelova?
Po sudu Slobodarske partije Austrije, sličnom gledištima Alternative za Nemačku i Pegide, kancelarka vodi u „islamizaciju“.
– Ono što kao stranka podržavamo jeste Evropa na temeljima hrišćanstva. Ako im je takav stav blizak i ako ne žele islamizaciju Evrope, Austrijanci srpskog porekla mogu se pronaći u tome – smatra Štrahe.
Teško je reći kome su Austrijanci srpskog porekla, kada je o političkim partijama u toj zemlji reč, naklonjeni. Diplomatski izvori kažu da oni glasaju slično kao većina Austrijanaca – dakle kako ko – dok oni bliski Štraheovoj stranci veruju da su naklonjeniji upravo njima.
Štrahe ima reči hvale za predsednika Nikolića kojeg, kako navodi, duže poznaje od premijera Aleksandra Vučića. Vučić se, kao što je poznato, prema sopstvenim rečima uzda u Merkelovu, za razliku od Štrahea, i „brine“ šta će biti sa Srbijom ako ona napusti scenu posle izbora u Nemačkoj 2017.
– Vučića sam upoznao pre nekoliko godina. Imao sam prilike što u Beogradu, što u Beču da pričam s njim. Nikolića sam poznavao još kao potpredsednika SRS. Poštujem obojicu. Prijateljstvo sa Nikolićem produbljivano je pošto smo se s njim više puta viđali nego sa Vučićem – kaže Štrahe.
Norbert Hofer će, smatra Štrahe, Austriji doneti više demokratije. A jedna austrijska učiteljica pričala je nedavno đacima na temu „šta ako Hofer postane predsednik“ i prognozirala svetski rat. Ta vest je „obišla svet“.
– Stvarno je strašno da u današnje vreme jedna učiteljica koja uči đake svoju ideologiju prenosi na decu blaćenjem jedne osobe. Tako je predaleko otišla. Sada bi ta učiteljica trebalo da snosi posledice. Hofer će naravno biti izabran kada mu demokratska većina pokloni poverenje. On će znati da ceni i poštuje svoj narod i zemlju, da bude pokrovitelj svom narodu. Kontrolisaće stari kartel moći koji trenutno vlada Austrijom, tražiće direktnu demokratiju i da se građani više pitaju o bitnim stvarima. Biće više slobode, više demokratije, više ćemo da učvrstimo našu neutralnost – nabraja Štrahe.
Daleko od toga da je nesrećna učiteljica jedina koja brine zbog Hofera. Nemački Cajt, na primer, donosi naslov „S Božjom pomoću u pakao“, aludirajući na Hoferov slogan „Tako mi Bog pomogao“.
Hajnc Kristijan Štrahe ne veruje u izbijanje svetskog rata, ali nije siguran ni da bi Hofer mogao nešto bitno da promeni u vezi sa „srcem Srbije“, kako u razgovoru za Danas naziva Kosovo i Metohiju:
– Naša stranka se protivila samoproglašenju nezavisnosti KiM… Norbert Hofer ne može kao predsednik republike da vodi posao vlade, ali kao predsednik ima pravo da iznese svoje mišljenje i može da kontroliše vladu što je jako bitno, može da odbije da potpiše međudržavne ugovore, može da zatraži izjašnjavanje građana, može da traži produbljivanje odnosa sa zemljama jugoistočne Evrope… Naravno, njegove ingerencije su ograničene.
Štrahe takođe kritikuje kritike na račun Republike Srpske zbog referenduma o nacionalnom danu održanom u septembru.
– Zaista sam zaprepašćen da oni koji brane pravo ljudima da održe referendume u EU napadaju one koji održavaju referendume drugde. Pravo treba da ide iz centra naroda, a ne iz centra moći bilo kojih stranaka. U suštini sam uvek bio zagovornik samoopredeljenja i da narod odlučuje o svojoj sudbini. Političari koji to kritikuju ne misle dobro svom narodu – kaže Štrahe.
Hitler ga ne zanima, Ceca "jaka žena"Na pitanje smatra li da rodnu kuću Adolfa Hitlera u Braunau na Inu treba srušiti, što je tema kojom se Austrija malo-malo zabavlja, a tako je bilo i ovog oktobra, Štrahe kaže da ne postoji istorijska komisija koja bi trebalo da se bavi tom temom.
– Ako bude postojala, neka odluči šta treba da se desi… A mene ta tema uopšte ne zanima – kaže kroz smeh.
Štrahe kaže da rado ide na koncerte Svetlane Ražnatović kada nastupa u Austriji jer je „mnogo interesantna pevačica i jaka žena“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.