Preti li dojučerašnjem austrijskom vicekancelaru Hajnc-Kristijanu Štraheu zbog afere „Ibica“ zatvor?
Na osnovu pisanja bečkog Standarda verovatniji odgovor na to pitanje bio bi negativan. Slučaj otvara niz pitanja, a na neka od njih odgovore mogu da daju jedino austrijski sudovi.
Najpre treba utvrditi koji bi delovi sedam sati dugog tajno sačinjenog video snimka bili pravno relevantni. Sa pravne strane, u principu, piše list, postoje tri pitanja: prvo, da li su Štrahe i njegov partijski kolega Johan Gudenus, drugi akter u video zamci koju su objavili Zidojče cajtung (SZ) i Špigel, onim što su govorili sa navodnom nećakom ruskog oligarha, trećom i poslednjom učesnicom afere, učinili krivično delo; drugo, treba utvrditi da li je i, ako jeste, u kojoj meri prekršen zakon o finansiranju političkih stranaka – navodna nećaka oligarha je, podsetimo, nudila investicije, a Štrahe i Gudenus to oberučke prihvatili u zamenu za političku podršku njihovoj Slobodarskoj partiji Austrije (FPO); treće, treba potražiti i odgovor na pitanje ko je načinio snimak ko je dvojici političara uništio političke karijere i srušio vladu, što SZ i Špigel ne otkrivaju.
Da li su Štrahe i Gudenus, koji je u subotu podneo ostavku na mesto šefa poslaničkog kluba FPO, prekršili Krivični zakon? „Kratko i uzgredno formulisano: verovatno ne“ – tako je makar na osnovu razgovora novinara Standarda sa više pravnika krivičara, navodi se u tekstu. Međutim, klasifikacija pravno zanimljivih stvari u video snimku, kako se dodaje, nije tako jednostavna i mišljenja pravnika o tome su različita. „Pravnici su jedinstveni u jednome: stvar je krivičnopravno teško uhvatljiva“, piše list podsećajući da je bečko tužilaštvo odmah po objavljivanju dela snimka u prošli petak, upitano o stvari, saopštilo da nekoliko minuta nije dovoljno i da ne postoji „inicijalna sumnja“.
Tužilac zadužen za korupciju treba da prouči čitav snimak u kojem, pored ostalog, Štrahe „prihvata“ rusku delimičnu akviziciju uticajnog Kronen cajtunga, koji bi potom postao glasilo blisko FPO, čime bi se ostvarila njegova zamisao da austrijski medijski pejzaž, kako je govorio u „pijanoj noći na Ibici“, postane kontrolisan, po ugledu na onaj u Mađarskoj. Međutim, podseća Standard, SZ i Špigel su naveli da neće predati snimak.
Dalje, pravnici se slažu da, iako su Štrahe i Gudenus u vreme terevenke, dakle u leto 2017, bili na funkcijama, prvi na poslaničkoj, a drugi u gradskom parlamentu Beča, pa shodno tome podložni određenim antikorupcijskim propisima, oni su sa navodnom ruskom bogatašicom razgovarali u kondicionalu – šta bi bilo ako bi FPO došao na vlast, što se kasnije i dogodilo. To nije dovoljno za krivično gonjenje, navode pravnici, jer krivično delo nije bilo ni u fazi pokušaja. Slično je i sa tobožnjim opranim novcem Ruskinje koji najverovatnije nikad nije ni potekao ka Austriji, jer se radilo o opseni.
Ni primanje donacija nije samo po sebi sporno, s tim što za poklone iz inostranstva, bilo da je reč o privatnim ili pravnim licima, postoje ograničenja – 2017. pojedinačni iznos nije mogao biti veći od 2.500 evra.
U međuvremenu, FPO je saopštila da je spremna da iz vlade povuče sve svoje ministre zbog najave kancelara Sebastijana Kurca da će smeniti ministra unutrašnjih poslova Herberta Kikla iz te stranke. Kikl nije odgovarajuća osoba da vodi istragu o video snimku, rekao je Kurc. „Takva smena će značiti odlazak svih ministara iz FPO-a“, izjavio je ministar za saobraćaj i novi lider stranke Norbert Hofer, prenosi Beta. „Ako Kikl bude smenjen, svi ministri će podneti ostavke“, rekao je Hofer. Kurc je u nedelju najavio prevremene izbore, koji bi trebalo da budu organizovani u septembru.
Kremlj je juče saopštio da nema veze s aferom „Ibica“. „To je priča koja nema, niti može da ima ikakve veze sa nama“, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov. „Ne mogu da iznesem stav o pojavljivanju tog video snimka koji nema nikakve veze s Rusijom, niti sa predsednikom (Vladimirom Putinom) ili vladom. Ne znam ko je ta žena na snimku ni da li je ruska državljanka ili ruskog porekla“, rekao je Peskov. Oligarh koji se pominje, prenosi Beta, je Igor Makarov, prenelo je rusko izdanje časopisa Forbs i dodalo da je on sin jedinac tako da nije srodstvu sa ženom na snimku, koja je nepoznata i listu.
Tajna snimanja neprihvatljiva
Snimanje u tajnosti je, piše Standard, neprihvatljivo jer zadire u prava pojedinaca. Takva praksa u Austriji se smatra prekršajem za koji se može dobiti do godinu dana zatvora. Štrahe i Gudenus su zbog toga podneli prijave, najverovatnije protiv N. N. lica. S druge strane, sloboda medija je takođe zakonom zaštićena pa njihovi pokušaji nemaju neke izglede. U slučaju poput ovog, potrebno je vagati između javnog interesa i zaštite prava ličnosti, rekla je za austrijski list advokatica specijalizovana za medijske zakone Marija Vindhager.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.