Strahuje se da podmornici ponestaje kiseonika 1Foto: EPA-EFE Mauricio Arduin

Argentinska mornarica koja je krenula u potragu za nestalom podmornicom ARA San Huan registrovala je podvodni zvuk za koji se sumnja da potiče s te podmornice.

 Podmornica je nestala u Atlantiku u prošlu sredu sa 44 ljudi. Portparol mornarice je rekao da se radi o “hidroakustičnoj anomaliji” i nije potvrdio da je bilo eksplozije. Kapetan Enrike Balbi je naglasio da situacija postaje kritična i da se strahuje da u podmornici ponestaje kiseonika. Resurse za potragu poslalo je desetak zemalja, uključujući Rusiju i SAD.

“Danas je sedmi dan, što je kritično za zalihe kiseonika”, rekao je Balbi novinarima. Snažni podvodni zvuci su identifikovani četiri ili pet sati nakon što je podmornica uspostavila poslednji radio-kontakt na oko 60 kilometara severno od tačke gde joj je bila poslednja poznata pozicija. “Reč je o buci. Ne želimo da spekulišemo”, rekao je Balbi.

Brazil, Čile, Kolumbija, Francuska, Nemačka, Peru, Južna Afrika, Urugvaj i Ujedinjeno Kraljevstvo su među zemljama koje su poslale brodove ili avione da pomognu potragu. Američka mornarica je angažovala dve podmornice koje koriste sonarne uređaje za slikanje morskog dna. Na područje gde je potraga u toku i NASA je poslala svoje letelice.

Podmornica ARA San Huan vraćala se iz rutinske misije u Ušuaju, gradu koji se nalazi u blizini najjužnije tačke Južne Amerike, kada je prijavila “električni kvar”. Kako je saopštio komandant mornarice Gabrijel Galeazi, podmornica je izašla na površinu i prijavila problem. Galeazi je rekao da je zapravo došlo do “kratkog spoja” u baterijama podmornice. Podmornica je zatim dobila naređenje da skrati misiju i odmah se vrati u bazu mornarice u Mar del Plati. Balbi je rekao da je kapetan ARA San Huana nakon prijave kvara bazu kontaktirao još jednom. On je tada navodno rekao da je problem uspešno rešen i da će podmornica zaroniti i nastaviti ka Mar del Plati. Poslednji kontakt je uspostavljen u sredu, 15. novembra u 7.30 po lokalnom vremenu. Nije poznato šta se dogodilo nakon toga.

Potraga za podmornicom je pokrenuta kada se ona nije javila u bazu, budući da protokol mornarice nalaže da se podmornice u mirnodopskim uslovima u bazu javljaju dva puta dnevno.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari