Širom Francuske danas su nastavljeni najveći štrajkovi od 1995. godine, koji su doneli još jedan dan haosa u saobraćaju i paralizu zemlje, pošto su sindikati odlučni u tome da istraju u protestima protiv planiranih penzionih reformi predsednika Emanuela Makrona.
Sindikati železničara tražili su da štrajk bude nastavljen i juče, odluka sindikata javnog prevoza u Parizu je da protesti traju najmanje do ponedeljka, a pojedini sindikati i četiri organizacije mladih pozvali su na nove proteste i štrajk u utorak.
„Pozivamo na nove proteste i štrajk 10. decembra“, izjavila je generalna sekretarka konfederacije francuskih sindikata CGT Katrin Pere. Protestni pokret zahvatio je i kontrolore leta, nastavnike, penzionere, studente, advokate, zaposlene u energetskom sektoru i policajce koji su blokirali policijske stanice.
Ajfelov toranj i glavni pariski muzeji bili su potpuno ili delimično zatvoreni, kao i brojne škole, firme i prodavnice. Najavljeno je da će obustava i prekidi u javnom saobraćaju potrajati i tokom vikenda, da će gotovo svi polasci brzih vozova i stotine letova biti otkazani, a većina linija metroa u Parizu neće saobraćati.
Francuska policija je saopštila da je u četvrtak, prvog dana štrajka, na ulice širom zemlje izašlo oko 806.000 ljudi, od toga 65.000 u Parizu. Međutim, kako prenosi Gardijan, sindikalni lideri tvrde da je bilo mnogo više demonstranata, čak 1,5 milion, odnosno 250.000 u glavnom gradu.
Na demonstrante u Parizu koji su koristili pirotehniku, uništavali autobuske stanice i palili kontejnere za smeće policija je ispaljivala suzavac, a uhapšena je 71 osoba.
Do nemira i nasilja je došlo i u brojnim drugim gradovima, uključujući Nant, Bordo i Ren. Sindikati odbacuju povezanost sa nasiljem.
Juče su se do vremena jutarnjeg špica stvorile kolone od preko 350 kilometara na području Pariza i na glavnim putevima u blizini grada. Železnička kompanija SNCF otkazala je 90 odsto brzih vozova TGV i 70 odsto regionalnih vozova. Bilo je otkazano 29 polazaka međunarodnih vozova Eurostar preko Lamanša, a ova kompanija je najavila obustavu polazaka do 10. decembra.
U vazdušnom saobraćaju kompanija Er Frans je otkazala 30 odsto unutrašnjih letova, a uprava za civilnu avijaciju pozvala je aviokompanije da za 20 odsto smanje njihove planirane letove. Niskobudžetne kompanije Transavija, Izidžet i Rajaner takođe su ukinule brojne letove.
Iako je dolazilo do okršaja između policije i demonstranata i hapšenja u Parizu i nekim drugim gradovima, premijer Eduar Filip je odao priznanje sindikatima navodeći da su u velikom broju gradova demonstracije prošle dobro zato što su bile dobro organizovane. Euronjuz navodi da će Filip objaviti detalje predloženih reformi 12. decembra.
Vođa opozicione radikalne levice Žan-Lik Melanšon ocenio je da će 5. decembar biti značajan datum u socijalnoj istoriji zemlje i rekao da je ovo tek početak protesta. Smatra se da će protesti biti najveći još od 1995, kada su Francuzi izašli na ulice takođe zbog reforme penzija, što je paralisalo zemlju na tri nedelje i primoralo tadašnju vladu da odustane od svog plana.
Ishod štrajka zavisiće od toga ko će prvi popustiti – sindikati koji rizikuju da izgube podršku javnosti ako poremećaji svakodnevnog života potraju predugo ili vlada koja strahuje da bi birači mogli stati uz sindikate i okriviti je za haos na ulicama, ocenjuje Rojters.
Makron je ranije izjavio da neće odustati od reformi, ali štrajkovi se tumače kao jedan od najvećih izazova u njegovom dosadašnjem mandatu. Neki od sindikata obećali su da će nastaviti sa štrajkom sve dok predsednik ne odustane.
Ministarka solidarnosti i zdravlja Anjes Buzin izjavila je za francusku radio mrežu Europe 1 da je vlada svesna besa demonstranata i da će se u ponedeljak sastati sa predstavnicima sindikata kako bi razgovarali o reformama.
Ona je napomenula da vlada nije iznela detalje svog plana i rekla da su u toku razgovori o tome ko će biti pogođen novim reformama, u kojim godinama će one početi da se primenjuju i koje generacije će obuhvatiti, kao i da je „sve to još uvek na stolu“.
Makron se za sada nije javno izjasnio o štrajku, ali jedan zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je za novinsku agenciju AFP da je predsednik „miran“ i rešen da sprovede reforme na način koji će podrazumevati „slušanje i konsultacije“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.