Razgovor predstavnika školskih sindikata i vlade o zahtevima za povećanje koeficijenta složenosti poslova od šest odsto jutros je završen bez dogovora, pa je najavljen nastavak štrajka u osnovnim i srednjim školama u Hrvatskoj koji je počeo još 10. oktobra.
Ministarka obrazovanja Blaženka Divjak rekla je novinarima posle sastanka da će pregovori sa sindikatima biti nastavljeni sutra i da očekuje postizanje kompromisa, jer je situacija postala „ozbiljna“. Ona je najavila da će u sredu izdati uputstva školama o tome kako će se nadoknaditi dani provedeni u štajku.
Ministar rada Josip Aladrović izjavio je da očekuje da će do kraja sedmice biti formulisana ponuda koja bi mogla da bude prihvatljiva kako bi došlo do prekida štrajka koji je ušao u petu sedmicu.
„Moramo imati na umu fiskalnu i sistemsku održivost“, naglasio je Aladrović.
Predstavnik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec kazao je novinarima da je ovo prvi sastanak o koeficijentima od početka štrajka i da su dobili obećanje vlade da će svoj predlog za rešenje situacije sastaviti u pisanoj formi.
On je rekao da ne može da otkriva detalje razgovora, da su sindikati spremni za nastavak dijaloga, ali da se štrajk nastavlja.
„Sve što postignemo i do čega dođemo u pregovorima daćemo svima koji učestvuju u štrajku na referendumsko izjašnjavanje“, dodao je Mihalinec.
U skladu s cirkularnim modelom štrajka, po kojem su svakog dana u štrajku škole u drugim županijama, a povremeno u celoj zemlji, danas nema nastave u školama u Osječko-baranjskoj i Ličko-senskoj županiji, a u utorak u Primorsko-goranskoj i Zadarskoj županiji.
U sredu će ponovo štrajkovati sve škole u Hrvatskoj, a najavljen je i protest prosvetara ispred sedišta vlade na Markovom trgu u Zagrebu.
Školski sindikati traže povećanje koeficijenta složenosti poslova za 6,11 odsto, koliko zaposleni u školama zaostaju za drugim javnim službenicima.
Vlada je u oktobru odbila njihov zahtev, ali je u međuvremenu najavila da će u 2020. u tri etape povećati osnovicu za 6,12 odsto za sve zaposlene u državnim i javnim službama. Sindikati su ocenili da se time ne rešava zaostajanje plata zaposlenih u obrazovanju.
U dogovoru s koalicionim partnerima iz Hrvatske narodne stranke, koji su podržavali sindikalne zahteve, vlada je prošle sedmice najavila da će početi rad na rešavanju sistema koeficijenata u javnim službama, a ako oni ne budu rešeni do kraja juna iduće godine, koeficijent složenosti poslova za zaposlene u obrazovanju bi se povećao za dva odsto.
Nedavno su u štrajk stupili i zaposleni na fakultetima pošto je propao pokušaj mirenja vlade i sindikata koji traži povećanje plata delu članova s najnižim platama, radi otklanjanja razlika između radnih mesta u sistemu nauke i obrazovanja, kao i istovrsnih radnih mesta u javnim službama. Zasad se prekid nastave na fakultetima odvija jednom sedmično.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.