Stranka šiitskog vođe pobedila na parlamentarnim izborima u Iraku 1foto EPA-EFE/AHMED JALIL

Stranka šiitskog vođe Moktade al Sadra pobedila je na parlamentarnim izborima u Iraku, osvojivši 73 od ukupno 329 mesta u parlamentu.

 

Sa 38 osvojenih zastupničkih mesta, stranka Takadum, koju predvodi bivši predsedavajući parlamenta Mohamed al Halbousi, sunit, mogla bi biti druga najveća pojedinačna stranka u parlamentu, dok je koalicija bivšeg premijera Nurija al Malikija zauzela treće mesto sa 37 zastupnika.

Iračke šiitske grupe su dominirale vladom od kada je SAD predvođenom invazijom sa vlasti svrgnut sunitski lider Sadam Husein. Parlamentarni izbori u Iraku održani su prevremeno u odgovor na masovne proteste iz 2019. kojima je izražen bes javnosti protiv političkih lidera za koje se smatra da su se obogatili na račun zemlje.

Ali, navodi Al Džazira, rekordno niska izlaznost od svega 41 odsto ukazuje da će izbori koji su posmatrani kao prilika da se preuzme kontrola od vladajuće elite malo toga doprineti da se uklone verske stranke koje su na vlasti od 2003.

Prema preliminarnim rezultatima izbora, nekoliko mesta u parlamentu osvojili su i kandidati koji su proizašli iz protesta 2019. i zalažu se za reforme, ali pošto je Sadrova stranka osvojila preko 70 mesta, on će imati znatan uticaj u formiranju vlade.

On je tako dodatno učvrstio svoju moć nakon izbora 2018. kada je njegova koalicija osvojila 54 mesta. S druge strane, stranke koje imaju podršku Irana i povezane su sa milicijama koje su optužene da su usmrtile gotovo 600 ljudi u brutalnom suzbijanju protesta su pretrpele udarac, osvojivši manje mesta nego 2018.

Nepredvidljivi populistički verski vođa Al Sadr je bio dominantna figura u iračkoj politici od američke invazije. Međutim, njegova stranka je samo jedna od nekoliko koje će morati da uđu u pregovore o formiranju koalicije sposobne da dominira parlamentom i oformi administraciju, što bi moglo da potraje i više nedelja.

Tokom govora koji je prenošen uživo na državnoj televiziji, Sadr je potvrdio pobedu i obećao nacionalističku vladu slobodnu od uplitanja stranih sila.

“Želimo dobrodošlicu svim ambasadama koje se ne mešaju u unutrašnja pitanja Iraka”, rekao je on, dodajući da će proslava pobede na izborima biti održana na ulicama “bez oružja”, prenosi Rojters.

Sadr se protivi bilo kakvoj stranoj umešanosti u Iraku, naročito kada su u pitanju SAD, protiv kojih se bori od 2003, i susednog Irana, koji kritikuje zbog bliske povezanosti sa iračkom politikom. On je zatražio i povlačenje američkih trupa iz Iraka, gde je preostalo još oko 2.500 američkih vojnika u kontinuiranoj borbi protiv Islamske države.

Ovo su bili peti izbori u Iraku od 2003, a nakon svakih od njih usledio je period dugotrajnih pregovora, koji su nekada trajali i mesecima, a čiji je cilj da mesta u vladi budu raspoređena među dominantnim strankama.

Ipak, ne očekuje se da će rezultati ovih izbora dramatično izmeniti balans moći u Iraku ili širem regionu. Naftom bogat Irak godinama se bori s ekonomskom i političkom krizom.

Veliki delovi iračke infrastrukture su u lošem stanju, a problem su i neadekvatna zdravstvena zaštita, obrazovanje i osnovne usluge, posebno snabdevanje električnom energijom. Većina Iračana nema poverenja u politiku i ne očekuju da će ovi izbori doneti neke promene u zemlji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari