Stručnjaci su isprobali granate korišćene u Ukrajini, a u izveštaju tvrde da morska krstareća raketa 3M-14 Kalibr ima samo 33 odsto šanse da pogodi metu.
Oko 30 odsto raketa koje su korišćene pogode civilne objekte, a druga granata navodno ima 49 odsto preciznosti, piše Jutarnji.hr.
U izveštaju se navodi i da kamion Ural-63706-0010 Tornado, dizajniran da prenosi oružje i drugu opremu, i ima poboljšanu oklopnu zaštitu, nije imun na municiju iz lakšeg oružja.
Lošu zaštitu ima i amfibijsko vozilo BMD-4M. Prema izveštajima, nekoliko desetina takvih vozila je palo u ruke ukrajinskih snaga.
Glavni ruski borbeni tenk T-72B3, oklopna vozila poput BTR-82A i drugi oklopnjaci su uspešno neutralizovani protivtenkovskim oružjem koje je Ukrajini dao Zapad.
Spominju se problemi i s ruskim dronovima Orlan-10 za koje se navodi da su opremljeni delovima strane proizvodnje koji se „brzo istroše“ ili „brzo pokvare“.
Dron Eleron-3SV ima Olympusovu kameru koja je čak lošija od Sonyjeve kamere iz drona proizvedenog u Severnoj Koreji.
Loše vesti tu ne staju, piše Jutarnji, jer čini se da se ruski protivvazdušni sistem Pancir-S1 ne može nositi s „rojem“ dronova.
Loše je opremljen za borbu protiv njih, navodi se u tekstu Tajmsa, koji prenosi Jutarnji.
U dosijeu se navodi da napadni helikopter Ka-52 Aligator – koji Rusi nazivaju „letećim tenkom“, može biti probijen pucnjevima iz jurišne puške kalibra 7,62 mm, kao što je Kalašnjikov.
Rusija je otkazala nekoliko narudžbi svog oružja za kupce iz Srbije, Alžira i Mjanmara.
U slučaju Srbije reč je o dva helikoptera Ka-32. Alžir neće dobiti amfibijska vozila i softverske uređaje.
Mjanmar je trebao da dobije dronove Orlan-10, a govori se i o stopiranju narudžbe za četiri borbena aviona, protivvazdušnog sistema Pancir i radarskog sistema. Upitne su isporuke za Vijetnam, Kazahstan i Belorusiju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.