Studija: Kineski ekosistemi mogu nadoknaditi 18 odsto emisija CO2 povezanih sa energijom do 2060. 1foto BETAPHOTO/ANA SLOVIC

Kineski istraživači su nedavno objavili procenu kineske kopnene sekvestracije ugljenika (TCS) od 2010. do 2060. godine, otkrivši da njeni kopneni ekosistemi mogu nadoknaditi do 18 odsto emisija CO2 u zemlji koje se oslobađaju od potrošnje energije, prenosi Sinhua.

Kineske emisije CO2 koje se oslobađaju od potrošnje energije činile su više od 85 odsto njenih ukupnih emisija CO2 u 2020.

Važno je postići ugljičnu neutralnost povećanjem sekvestracije ugljenika u kopnenim ekosistemima i nadoknađivanjem dela emisije CO2. Međutim, ostalo je neizvesno koliko bi kineski TCS mogao da pomogne u ublažavanju emisija CO2 povezanih sa energijom.

Istraživači sa Instituta za botaniku i Instituta za fiziku atmosfere, kako pod Kineskom akademijom nauka, tako i sa nekih kineskih univerziteta, procenili su kinesku kopnenu sekvestraciju ugljenika od 2010. do 2060. godine i njen doprinos nadoknađivanju emisija CO2 u zemlji u vezi sa energijom.

Studija je otkrila da većina sekvestracije ugljenika dolazi iz šuma, što čini 68 do 71 posto ukupne količine. Poljoprivredno zemljište daje 12 do 13 procenata, dok močvarno zemljište, travnjak i žbunje zajedno pokrivaju 17 do 19 procenata.

Prema studiji, prema različitim scenarijima politike i klime, kineski kopneni ekosistemi mogu nadoknaditi 12 do 15 procenata emisija CO2 povezanih sa energijom 2030. godine, odnosno 13 do 18 procenata 2060. godine.

Studija je objavljena u časopisu Nešenel sajens rivju (National Science Review).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari