Studija: Stopa blizanačkih trudnoća u svetu skočila za trećinu u poslednjih 30 godina 1Foto: Pixabay/Free-Photos

Nikad nije bilo toliko blizanačkih trudnoća u svetu kao sada a to se objašnjava širenjem medicinski potpomognute oplodnje i odgađanje majčinstva do kasnijih reoroduktivnih godina, navode istraživači u studiji objavljenoj danas.

Više od 1,6 miliona parova blizanaca se rodi svake godine na svetu, što je „gotovo jedna od 40 beba“, prema studiji objavljenoj u specijalizovanom časopisu Hjuman Riprodakšn (Human Reproduction).

Od 1980-ih stopa blizanačkih trudnoća u svetu porasla je za trećinu sa 9,1 na 12 za 1.000 porođaja, za samo tri decenije, rekao je Žil Pizon profesor i istraživać u francuskom Nacionalnom institutu za demografske studije (Ined), jedan od autora ove studije.

Skok blizanačkih trudnoća je zabrinjavajući zato što su bebe često male težine, prevremeno rođenje, sa više komplikacija prilikom porođaja i većom smrtnošću od drugih, da se ne pominju teškoće za roditelje da se brinu o dve bebe istovremeno, prenosi agencija Frans pres.

Porast broja blizanačkih trudnoća na svetu je isključivo rezultat porasta bez presedana trudnoća sa takozvanim lažnim blizancima, odnosno beba koje dolaze iz dve različite jajne ćelije, što varira od kontinenta do kontinenta i perioda.

Pravi blizanci, jednojajčani, se svuda rađaju u istim razmerama i jednom konstantnom stopom, četiri porođaja sa jednojajčanim blizancima na hiljadu porođaja, i ne variraju prema starosti majke, ni prema regionu, rekao je Pizon.

Medicinski potpomognuta oplodnja koja je počela u bogatim zemljama tokom 1970-ih doprinela je tom porastu rađanja više beba kao i kasnijim trudnoćama.

Tehnički napredak medicinski potpomognute oplodnje omogućuje poslednjih nekoliko godina da se uspešno iznese trudnoća sa samo jednim embrionom, i zamrzavanjem drugih.

Autori studije Žil Pizon, Kristijan Monden sa univerziteta Oksford i Žeroen Smits sa holandskog univerzitea Radboud su razmotrili sve raspoložive podatke da procene stopu blizanačkih trudnoća u raznim zemljama sveta i opišu promene nastale za tri decenije poređenjem perioda 1980-1985. i 2010-2015.

Od 3,2 miliona blizanaca koji se rađaju svake godine, 1,3 milliona se rode u Africi (odnosno 650.000 parova blizanaca) i isto toliko u Aziji. Ostatak od oko 600.000 dece je podeljeno po drugim kontinentima.

To što se u Aziji rađa toliko blizanaca je pre svega zato što se tu nalazi 60 odsto od svetske populacije.

Veliki broj blizanaca u Africi, gde živi 17 odsto čovečanstva, objašnjava se većom stopom rađanja nego drugde, koja je negde između dvostruko ili trostruko veća nego na drugim kontinentima, kao početnom najvećom stopom blizanačkih trudnoća u svetu.

Stopa blizanačkih trudnoća u Evropi i Severnoj Americi je pre 30 godina bila gotovo upola manja nego u Africi ali je znatno porasla, i dostigla 14,4 odnosno 16,9 blizanačkih trudnoća na hiljadu, i skoro dostigla Afriku gde se stopa skoro nije promenila i iznosi 17,1 na hiljadu.

Širenje medicinski potpomognute oplodnje i majčinstvo u kasnijoj reproduktivnoj dobi dovelo je do toga da se stopa blizanačkih trudnoća skoro izjednači u Evropi i Severnoj Americi sa visokom stopom u Africi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari