Sud Bosne i Hercegovine osudio je danas četvoricu bivših pripadnika Armije RBiH na višegodišnje kazne zatvora za zločine nad civilima zarobljenim u mestu Kruščica kod Viteza 1993. godine.
Minet Akeljić i Šaban Haskić su osudeni na po sedam godina zatvora, Senad Bilal na osam, a Hazim Petković na pet. Proglašeni su krivim zbog fizičkog, psihičkog i seksualnog zlostavljanja hrvatskih civila u zarobljeničkom objektu Crna kuća.
Šemsudin Đelilović je osloboden optužbi, javio je BIRN BiH, a prenosi Klix.ba.
Akeljić je proglašen krivim kao nekadašnji komandir Vojne policije Prvog bataljona 325. brdske brigade za slanje grupe zarobljenika na prve linije sukoba, gde su dvojica bila opasana eksplozivom i izložena vatri.
Sud je utvrdio i da je Akeljić bio prisutan kada su dvojica zarobljenika terani da se medusobno udaraju.
Haskić, Bilal i Petković su kao vojni policajci osuđeni zbog udaranja civila palicama, nogama, kundakom puške, kao i primoravanjem zarobljenika da se međusobno tuku.
„Senad Bilal naredio je Goranu da udari Stojana 20 puta palicom, a Stojanu da udari Gorana 25 puta. Optuženi nije bio zadovoljan pa ih je on udarao palicom“, navodi se u jednoj od 18 tačaka optužnice za koje je Vece proglasilo nekadašnje vojne policajce krivim.
Haskić i Bilal proglašeni su krivim i za seksualno zlostavljanje dvojice civila, koje su, kako se navodi u presudi, naterali da se skinu odeću i da vrše jedan drugom felacio.
Svi optuženi su oslobođeni pojedinih, a Đelilović svih tačaka optužnice, jer izvedeni dokazi nisu bili dovoljni za dokazivanje krivice van razumne sumnje.
Prilikom odmeravanja kazne, Veće je cenilo broj krivičnih radnji, a za Akeljića da je bio na poziciji komandira.
„Ovde se nije radilo o izolovanom slučaju zlostavljanja, već o sistematskom, što potvrđuje broj krivično-pravnih radnji“, rekao je predsedavajući Veća Davorin Jukić.
On je dodao da su iskazi sedoka za osuđujući deo presude bili verodostojni i uverljivi i da ničim nisu bili dovedeni u pitanje.
Veće je zaključilo da su oštećeni bili civili, od kojih su neki uhapšeni prilikom košenja trave, a drugi nakon što su položili oružje, u vreme kad nisu neposredno učestvovali u ratnih dejstvima.
Na izrečenu presudu dozvoljena je žalba Apelacionom odeljenju Suda BiH.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.