Po prvi put, sud u Moskvi naredio je ruskom pretraživaču Yandex da blokira pristup mapama i fotografijama jedne od najvećih ruskih rafinerija nafte zbog pretnje napadima ukrajinskih bespilotnih letelica, prenosi TASS pozivajući se na sudske dokumente u koje je imao uvid.
U sudskoj odluci se navodi da Yandex mora „isključiti pristup informacijama“ infrastrukturi rafinerije u roku od mesec dana „uklanjanjem, retuširanjem grafičkih slika komponenti (radionice, kompresorske stanice, lokacije sa rezervoarima, drugi elementi postrojenja) iz kartografske službe za pretraživanje na Yandex-u.
Tužbu je sudu podneo „nadzorni organ“, koji je proverio sprovođenje zakona u oblasti vojno-industrijskog kompleksa i pronašao informacije o svim rafinerijskim objektima u javnom domenu.
U tužbi se navodi da fabrika „radi neprekidno, zadovoljavajući potrebe ruske vojske i mornarice tokom ‘specijalne vojne operacije'“ i da su je ukrajinski dronovi napali četiri puta samo u 2024. Kao rezultat napada, infrastruktura je oštećena, a njeni zaposleni su povređeni.
Napominje se da je pre nego se obratio sudu „nadzorni organ“ pokušao da reši problem direktno sa Yandex-om, ali to nije dovelo do ničega.
Sud je odlučio da otvoreni pristup mapama i fotografijama rafinerije „podriva odbrambenu sposobnost države“ i takođe „ima negativan uticaj na pravovremeno snabdevanje materijalima“ ruskoj vojsci.
Ukrajina se 2024. godine fokusirala na udare na ruski energetski kompleks. Do oktobra, pored skladišta nafte, pogođeno je najmanje devet od 32 najveće ruske rafinerije.
Vrhunac napada bio je u maju.
Odluka suda odnosi se na fabriku kompanije Rafinerija nafte Rjazan, koja je deo Rosnefta. Rafinerija proizvodi 17,1 miliona tona nafte godišnje i jedan je od glavnih dobavljača motornog goriva za ruske regione koji se nalaze u blizini Moskve, piše The Moscow Times.
Generalno, kao rezultat napada ukrajinskih bespilotnih letelica, obim prerade nafte u Rusiji, prema Rojtersu, u 2024. godini pao je na minimum u proteklih 12 godina – na 266,9 miliona tona. To je 8,1 miliona tona manje nego godinu dana ranije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.