Sud UN u Holandiji danas donosi presude u suđenju u odsustvu četvorici članova ekstremističke organizacije Hezbolah koji su optuženi za umešanost u ubistvo bivšeg premijera Libana Rafika Haririja u eksploziji kamiona bombe.
Izricanje presuda je odloženo na skoro dve nedelje kako bi se odala počast žrtvama druge razorne eksplozije, izazvane detonacijom skoro 3.000 tona amonijum nitrata uskladištenog u bejrutskoj luci.
U toj eksploziji koja se dogodila 4. avgusta poginulo je oko 180 ljudi, više od 6.000 ih je povređeno, a četvrt miliona stanovnika je ostalo bez domova podesnih da u njima žive, i zemlja suočena sa ekonomskim teškoćama je gurnuta u još dublju krizu.
Presude bi mogle da pojačaju napetost u toj maloj mediteranskoj zemlji.
Hariri je bio najistaknutiji libanski sunitski političar u vreme kada je ubijen 14. februara 2005. godine, a proiranski Hezbolah je šiitska organizacija.
Suđenje se usredsredilo na navodne uloge četvorice članova Hezbolaha u samoubilačkom bombaškom napadu kamionom punom eksploziva u kojem je osim Haririja ubijena još 21 osoba, a povređeno 226.
Tužioci su svoj slučaj zasnovali na podacima sa mobilnih telefona koje su oni koristili da isplaniraju i izvrše ubistvo.
Tokom suđenja koje je počelo 2014. godine i obuhvatilo 415 dana saslušanja u tribunalu u Leidskendamu (Leidschendam) kraj Haga saslušani su dokazi 297 svedoka.
U početku se sudilo petorici članova Hezbolaha ali je jedan od njih ubijen u Siriji 2016. godine i optužbe protiv njega su odbačene.
Preostala četvorica su optuženi između ostalog za kovanje zavere da počine teroristički akt. Ako budu proglašeni krivim kazne će im biti izrečene kasnije.
Pošto taj sud ne izriče smrtne kazne maksimalno mogu biti osuđeni na doživotni zatvor ali kako se čini niko od optuženih neće služiti zatvorsku kaznu jer se Hezbolah zarekao da ne izruči nijednog osumnjičenog.
Tužioci i advokati optuženih mogu da se žale na presude.
Kada je suđenje počelo u januaru 2014. godine tužilac je rekao sudijama pokazujući maketu poprišta ekplozije da je eksploziv bio natovaren na kamion „micubiši” i da je to bio pakao koji je napravila ljudska ruka.
Ubistvo su mnogi u Libanu smatrali nedelom Sirije što je Damask porekao.
Neki Libanci smatraju tribunal nepristrasnim načinom da se otkrije istina o ubistvu Haririja dok Hezbolah koji poriče umešanost kaže da se radi o zaveri Izraela da se ocrni ta organizacija.
Lider Hezbolaha Hasan Nasralah insistirao je prošle nedelje na nevinosti osumnjičenih bez obzira na presude.
„Za nas će biti kao da nikada nisu izrečene”, rekao je Nasralah o presudama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.