Sud u Milanu presudio u korist premijerke Meloni: Zbog čega novinarka mora da plati kaznu od 5.000 evra? 1Foto: EPA-EFE/FILIPPO ATTILI

Sud u Milanu presudio je da novinarka Đulija Korteze mora da plati italijanskoj premijerki Đorđi Melonii odštetu u iznosu od 5.000 evra zbog ismevanja njene visine na društvenim mrežama, prenosi Politico.

 

Italijanska slobodna novinarka osuđena je zbog objavljivanja dva „klevetnička tvita“ u kojima je „sramotila izgled“ premijerke.

„Ne plašiš me, Đorđa Meloni. Na kraju krajeva, visoki ste samo 1,2 metra. Ne mogu ni da te vidim“, napisala je Korteze na X. U drugom postu, premijerku je nazvala „malom ženom“.

Različite veb stranice navode da je Meloni visoka između 1,5 i 1,6 metara.

Melonijeva i novinarka već duže ‘ratuju’.

U oktobru 2021. Meloni je rekla da će pokrenuti sudski postupak protiv Korteze zbog postavljanja slike koja prikazuje italijansku premijerku ispred uramljene fotografije pokojnog fašističkog vođe Benita Musolinija.

„Verujem da je ova falsifikovana fotografija jedinstvene težine“, napisala je Meloni na Fejsbuku.

„Već sam dala instrukcije svom advokatu da preduzme pravni postupak protiv ove grozne prevare. Da li je do ovoga došlo neko levičarsko novinarstvo?!“

Dok je sudija u tom slučaju smatrao da Musolinijeva pozicija ne predstavlja zločin, sud je u vezi sa komentarima o visini odlučio u korist Melonijevu korist.

„Bio je to veoma stresan period koji je trajao tri godine“, rekla je Korteze za Politico, rekavši da je bila izložena uvredama – od kojih su neke eksplicitno seksističke – i pretnjama premijerkinih pristalica na njen račun i njene male ćerke.

Korteze je rekla da je ponudila da objavi pismo izvinjenja, ali je Meloni ovo odbila.

Slučaj Korteze nije prvi put da se Meloni brani protiv novinara.

U oktobru prošle godine, Rimski sud je kaznio novinara koji prati mafiju Roberta Savijana sa 1.000 evra nakon što je u jednoj televizijskoj emisiji uvredio Melonijev stav prema migrantima.

Pre donošenja presude, nekoliko grupa za zaštitu medijskih sloboda napisalo je otvoreno pismo pozivajući da se postupak protiv Savijana odbaci.

Novinarska udruženja su upozorila da su mešanje vlade i tužbe protiv novinara u porastu otkako je Meloni došla na vlast u oktobru 2022.

Ove godine Italija je pala za pet mesta — na 46. mesto — na indeksu slobode medija Reportera bez granica.

Korteze je optužila Meloni da pokušava da ućutka kritičke novinarske glasove, „pomalo poput mađarskog premijera Viktora Orbana, koji je, po sopstvenom priznanju, inspiriše“, rekla je ona.

„Melonijev metod je da se napravi neka vrsta spiska zabrane koja uključuje sve novinare i komentatore koji su joj nepovoljni i koji joj mogu, na neki način, ’naškoditi’.

Evropska komisija, izvršni ogranak EU, saopštila je u junu da prati „negativne trendove“ u medijskom okruženju Italije, iako je zvanični izveštaj od tada odložen.

„Sa ovom vladom sloboda izražavanja u Italiji, koja je već bila veoma niska u poređenju sa drugim zemljama, još više je opala“, rekla je Korteze.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari