Sud u Peruu odobrio oslobađanje bivšeg predsednika Alberta Fudžimorija 1Foto: EPA-EFE/Ernesto Arias

Ustavni sud u Peruu odobrio je puštanje na slobodu bivšeg predsednika Alberta Fudžimorija, koji je služio 25-godišnju zatvorsku kaznu zbog ubistva i optužbi za korupciju.

Sudija Eloj Espinosa-Saldanja potvrdio je odluku u izjavi za loklanu televiziju Kanal N. Kako prenosi Gardijan, ovom odlukom suda obnovljeno je pomilovanje na humanitarnom osnovu koje je Fudžimoriju na badnje veče 2017. odobrio tadašnji predsednik Pablo Kučinski.

Pomilovanje je poništeno 2018, kada je vrhovni sud naredio da se bivši predsednik vrati u zatvor da odsluži kaznu za kršenje ljudskih prava. Kučinski je rekao da je pomilovao Fudžimorija zato što je imao srčano oboljenje koje se pogoršalo zbog uslova u zatvoru.

Ovaj potez su mnogi posmatrali kao pokušaj Kučinskog da izbegne opoziv tako što će se dodvoriti Fudžimorijevim saveznicima u Kongresu. Pomilovanje je izazvalo proteste širom zemlje, a Kučinski je podneo ostavku tri meseca kasnije.

Fudžimori, star 83 godine, bio je na vlasti od 1990. do 2000. Njegova zatvorska kazna je trebalo da se završi 10. feburara 2032. On je i dalje polarizujuća ličnost u Peruu. Neki Peruanci mu pripisuju zasluge da je porazio maoistički gerilski pokret Sjajni put, dok ga drugi osuđuju zbog kršenja ljudskih prava u vreme njegove vlade.

Bivši profesor matematike, Fudžimori je bio politički autsajder i gotovo nepoznat javnosti kada je neočekivano pobedio pisca Marija Vargasa Ljosu na predsedničkim izborima 1990. U vreme kada je on preuzeo dužnost, Peru je bio opustošen inflacijom i gerilskim nasiljem. Fudžimori je veoma brzo obnovio ekonomiju uz masovne privatizacije državnih industrija. Za pobedu nad fanatičnim pobunjenicima “Sjajnog puta” trebalo je nešto više vremena, ali zahvaljujući ovoj borbi dobio je široko rasprostranjenu podršku.

Međutim, on je doživeo kolaps jednako dramatično i brzo kao što je to bio i njegov dolazak na vlast. Nakon što je na kratko zatvorio kongres i obezbedio sebi treći mandat, Fudžimori je osramoćen napustio zemlju 2000. pošto se našao u središtu korupcijskog skandala kada su u javnost procurili video snimci koji su prikazivali kako njegov šef obaveštajne službe Vladimiro Montesions podmićuje zakonodavce. Fudžimori je otišao u Japan, domovinu svojih roditelja, i odatle poslao svoju ostavku.

Pet godina kasnije, on je iznenadio podjednako svoje pristalice i neprijatelje kada je pobegao u susedni Čile, gde je uhapšen i izručen u Peru. Fudžimorijev cilj je bio da se 2006. ponovo kandiduje za predsednika Perua, ali je umesto toga odveden na suđenje.

Njegova ćerka Keiko Fudžimori je prošle godine bila jedan od kandidata na predsedničkim izborima i tada je obećala da će ga osloboditi ako bude izabrana, ali pobedio ju je Pedro Kastiljo u drugom krugu.

Fudžimori je suočen i sa optužbama koje potiču iz njegove uloge u jednom vladinom programu iz 1990-tih, u kojem su mnoge domorodačke žene u siromašnim zajednicama navodno nasilno sterilizovane. Povezan je i sa optužbom za ubistvo šest farmera koje je počinio vojni odred smrti tokom njegove administracije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari