Sudanska vojska naredila demonstrantima da poštuju noćni policijski čas 1Foto: Beta

Sudanska vojska naredila je danas demonstrantima da poštuju noćni policijski čas, javili su državni mediji u trenutku kada se hiljade demonstranata i dalje nalaze na ulicama Kartuma.

„Policijski čas počinje u 22.00 i traje do 4.00 i ceo svet treba da ga poštuje radi sopstvene bezbednosti“, navela je vojska u saopštenju koje je objavila zvanična novinska agencija Suna.

Sudanska vojska je zbacila i uhapsila dugogodišnjeg autokratskog predsednika Omara el Bašira i preuzela kontrolu nad zemljom za naredne dve godine, saopštio je danas ministar odbrane Avad Mohamed Ibn Ouf.

Bašir, koji je na vlasti bio 30 godina, poslednjih gotovo četiri meseca bio je suočen sa masovnim demonstracijama na kojima je tražena njegova ostavka.

Ouf se danas posle najave da će biti važno saopštenje pojavio na državnoj televiziji u uniformi i rekao da će „slobodni i pošteni izbori“ u Sudanu biti održani za dve godine.

Ouf je naveo da je vojska uvela vanredno stanje za naredna tri meseca, da je suspendovala ustav, zatvorila granice i vazušni prostor zemlje. U naredne dve godine zemljom će upravljati prelazni vojni savet, kazao je i dodao da je vlada raspuštena i da je uveden policijski čas tokom noći na mesec dana.

Demonstranti su prvo radosno pozdravili smenu Bešira ali su onda su kritikovali „državni udar režima“ u obećali da će nastaviti demonstracije.

Egipat koji je prvi reagovao je u saopštenju naveo da ima poverenje u kapacitet naroda i njegove vojske da sprovedu do kraja tu tranziciju.

Vođa vojnog udara u Sudanu na listi američkih sankcija za genocid u Darfuru

Kairo – Sudanski ministar odbrane koji je predvodio današnje svrgavanje dugogodišnjeg vođe Omara al Bašira ima zamrznutu imovinu u SAD od 2007. zbog podržavanja milicija optuženih za genocid u sukobu u Darfuru.

U televizijskoj izjavi Avad Ibn Ouf je proglasio da je vojska smenila i uhapsila Al Bašira i da će vladati zemljom naredne dve godine u okviru tranzicionog saveta zajedno sa bezbednosnim i obaveštajnim agencijama.

Svojim pojavljivanjem on je postao lice vojne vlasti i verovatno da će general Avad Ibn Ouf postati i zvanično vodja zemlje iako još nije objavljen sastav budućeg tranzicionog saveta.

Ibn Ouf u svojim 60-im je dugogodišnji insajder za vreme al Baširove 30-ogodišnje vladavine. On je napredovao i postao šef sudanske vojne obaveštajne službe a zatim i ministar odbrane 2015. Al Bašir ga je imenovao za podpredsednika u februaru.

On se nalazi medju drugim sudanskim zvaničnicima protiv kojih su SAD uvele sankcije zbog negove uloge u krvoproliću u zapadnoj oblasti Darfur. Al Bašira je optužio Međunarodni krivični sud za genocid zbog tog sukoba u kome je ubijeno 200.000 ljudi.

Američko ministarstvo finansija je 2007. zamrzlo Oufovu imovinu kao i imovinu još dvojice sudanskih zvaničnika zbog njihove uloge u podsticanju nasilja i kršenju ljudskih prava u Darfuru.

Džordž Kluni i Džon Prendergast, suosnivači istražne inicijative Sentri (The Sentry) formirane da otkrije finansijske mreže iza sukoba u Africi izdvojili su Ibn Oufa zbog njegove uloge u Darfuru i rekli da svrgavanje al Bašira nije dovoljno.

„Smena vođe nasilnog korumpiranog sistema bez rasformiranja tog sistema nije dovoljno. Sledeći koraci su presudni“, napisala su njih dvojica u saopštenju. Oni su pozvali međunarodnu zajednicu da pomogne Sudanu da ima novog predsednika koji odražava volju naroda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari