Sudanska vojska suspendovala je pregovore o prekidu vatre i pristupu humanitarnoj pomoći, rekao je sudanski diplomatski izvor, što je izazvalo strah od daljeg krvoprolića i haosa. Pregovori sa rivalskim paravojnim snagama za brzu podršku počeli su početkom maja, što je rezultiralo deklaracijom o posvećenosti zaštiti civila i dva kratkoročna sporazuma o prekidu vatre koji su više puta kršeni.
Vojska i Snage za brzu podršku složile su se da produže jednonedeljni sporazum o prekidu vatre za pet dana neposredno pre nego što je trebalo da istekne kasno u ponedeljak. Obe strane su kršile primirje jedno za drugim, što je izazvalo zabrinutost zbog produženog nasilja koje bi moglo da destabilizuje druge zemlje u regionu.
Borbe su nastavljene do kasno sinoć
Prema rečima lokalnog stanovništva, borbe su nastavljene u južnom Kartumu i Omdurmanu do kasno sinoć. O prekidu vatre je dogovoreno uz posredovanje Saudijske Arabije i SAD. Obe strane su prekršile primirje, ali je omogućilo isporuku pomoći za oko 2 miliona ljudi.
Zbog rata je skoro 1,4 miliona ljudi napustilo svoje domove, a 350 hiljada izbeglo je u susedne zemlje. Pljačka je rasprostranjena u delovima prestonice, a česti su i prekidi u snabdevanju strujom i vodom. Većina bolnica ne može da radi.
Ujedinjene nacije, neke humanitarne agencije, ambasade i delovi centralne vlade Sudana privremeno su preselili svoje kancelarije u Port Sudan u sudanskoj državi Crveno more. U ovoj važnoj luci za Sudan uglavnom nije bilo nemira.
Lideri vojske i Snaga za brzu podršku zauzimaju najviše pozicije u vladajućem savetu Sudana otkako je bivši lider Omar Al Bašir svrgnut u narodnoj pobuni 2019. Vojska i Snage za brzu podršku zajedno su izvele državni udar 2021. kada je trebalo da prepustiti vođenje saveta civilima, da bi na kraju između njih izbio sukob oko komandnog lanca i puta ka tranziciji, prenosi Indeks.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.