Sudanski prodemokratski pokret odbacio je inicijative međunarodnih posrednika za povratak na sporazum o podeli vlasti sa vojskom nakon prošlomesečnog puča, i najavio dvodnevne štrajkove širom zemlje koji će početi u nedelju.
Pokret je pozvao na uspostavljanje civilne vlade koja bi vodila demokratsku tranziciju.
Poziv je usledio pošto je lider glavne političke stranke u zemlji optužio vojno rukovodstvo da pregovara sa lošom namerom.
Sudanska vojska preuzela je vlast 25. oktobra, raspustivši prelaznu administraciju i uhapsivši desetine vladinih zvaničnika i političara. Puč je izazvao međunarodnu osudu i masovne proteste u Kartumu i drugim gradovima.
Puč ugrožava tranziciju Sudana ka demokratiji, započetu 2019. nakon zbacivanja dugogodišnjeg autokratskog lidera Omara Al-Bašira, posle narodne pobune.
Međunarodna zajednica je posle puča ubrzala napore posredovanja u pronalaženju izlaza iz krize, koja preti da dodatno destabilizuje već nemirni region Roga Afrike.
Udruženje sudanskih profesionalaca, koje je predvodilo proteste protiv al-Bašira, saopštilo je kasno u petak da bi inicijative posredovanja koje “ traže novo rešenje“ između vojnih i civilnih lidera “reprodukovali i pogoršali“ krizu u zemlji.
Udruženje je obećalo da će nastaviti proteste dok se ne uspostavi puna civilna vlada koja će voditi tranziciju.
Pod sloganom “ Nema pregovora, nema kompromisa, nema podele vlasti“, udruženje, koje je prisutno širom zemlje, pozvalo je na štrajkove i građansku neposlušnost u nedelju i ponedeljak.
U četvrtak je američki državni sekretar Entoni Blinken odvojeno razgovarao telefonom sa vojnim liderom generalom Abdel-Fatahom Burhanom, i Abdalom Hamdokom, svrgnutim premijerom koji je u kućnom pritvoru u svojoj rezidenciji.
Blinken je pozvao je na hitan povratak u vladu koju predvode civili i na oslobađanje uhapšenih tokom puča.
Sudanska državna novinska agencija SUNA javila je da je Burhan obećao da će „dovršiti tranziciju i sačuvati bezbednost zemlje“, do održavanja izbora.
Al-Vatig al-Berijer, generalni sekretar partije Uma, pozvao je u petak međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na vojsku da deeskalira. Od državnog udara, generali su nastavili da rasturaju prelaznu vladu i hapse prodemokratske lidere. Uma je najveća politička partija Sudana i ima ministre u svrgnutoj vladi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.