Sudbina Rusefove u rukama Senata 1Foto:www.wikipedia.org

Donji dom brazilskog parlamenta izjasnio se za pokretanje procedure za opoziv predsednice Dilme Rusef zbog optužbi da je manipulisala državnim budžetom. Nakon što je u prestonici o tom pitanju održana poduža debata, u Donjem domu je sakupljena dvotrećinska većina glasova, koliko je potrebno da bi se predlog o opozivu izneo pred Senat.

p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; }

Kako se navodi, očekuje se da Senat opozove Rusefovu sledećeg meseca kada će joj biti održano i zvanično suđenje. Ona negira da je manipulisala državnim budžetom da bi obezbedila svoj reizbor 2014.

NJene pristalice tvrde da izglasavanje Donjeg doma parlamenta predstavlja „državni udar na demokratiju“, a vladajuća Radnička partija je obećala da će je i dalje braniti „na ulicama i u Senatu“. Popularnost Rusefove je opala u zemlji, koju potresa žestoka ekonomska kriza, navode dobri poznavaoci prilika, piše Bi-Bi-Si.

Pristalice opoziva predsednice uspele su da sakupe 367 glasova u Donjem domu parlamenta, premašivši 342 glasa, koliko je potrebno da bi se pokrenula procedura za opoziv šefice države. Protiv procedure je glasalo 137 poslanika, sedmoro je bilo uzdržano, dok se dvoje nije ni pojavilo na glasanju. Braneći Rusefovu, Afonsko Florens iz Radničke partije je poručio članovima Parlamenta da moraju da imaju „demokratsku svest“. S druge strane, Antonio Imbasahi, poslanik iz redova PSDB stranke, koji je za opoziv predsednice, apelovao je na „moralnu rekonstrukciju“ Brazila.

Stotine hiljada pristalica opoziva Rusefove demonstriralo je na ulicama širom zemlje i pratilo uživo na video-bimovima glasanje u Donjem domu Parlamenta. Oni su u crvenoj i zelenoj odeći, odnosno u bojama brazilske zastave, uz muziku, duvajući u vuvuzele i trube proslavljali odluku o proceduri opoziva. „Dosta smo se borili da smenimo korumpiranu vladu, koja je uništila našu industriju, radna mesta i ostavila haos u svim društvenim slojevima“, rekla je jedna od učesnica demonstracija u brazilskom finansijskom centru Sao Paulu.

Senat će sledećeg meseca glasati da li Rusefovu treba izvesti pred sud. Ukoliko se bude pozitivno izjasnio, ona će biti opozvana nekoliko meseci uoči Olimpijskih igara, čiji će Brazil biti domaćin u avgustu. NJu bi u tom slučaju na predsedničkoj funkciji zamenio potpredsednik Majkl Temer. On se, međutim, suočava sa istom procedurom za opoziv zbog istih optužbi. Nakon Temera predsedničku funkciju privremenog predsednika bi preuzeo predsedavajući Donjeg doma Parlamenta Eduardo Kunha, protiv kojeg se takođe vodi istraga u vezi s navodima da je primio mito u vrednosti od nekoliko miliona dolara. Sledeći u hijerarhiji za predsedničku funkciju je šef Senata Renan Kaljeiros, ali se i protiv njega vodi istraga u vezi s korupcionaškim skandalom u državnoj naftnoj kompaniji Petrobras. Sva trojica su iz redova PMDB, najveće stranke u koaliciji, koja se distancirala od Rusefove da bi podržala njen opoziv.

„Srećna sam zato što smatram da Dilma mora da ode, ali mi je i istovremeno žao zato što je došlo do ovoga i takođe sam zaista zabrinuta da sledeći predsednik može da bude još gori“, rekla je vlasnica malog preduzeća koja je učestvovala na demonstracijama ispred zgrade Kongresa, prenele su agencije.

Ako se dve trećine senatora izjasni za opoziv, Rusefova će imati dve prilike da uloži žalbu na tu odluku. Dobri poznavaoci prilika su ocenili da je brazilska predsednica napravila tri greške od kada je preuzela funkciju. „Oduzela je previše resursa od privatnog sektora, bila je dugo arogantna prema Kongresu i njena ekonomska politika je bila loša“, ocenio je politički konsultant Lusijano Dijas za AP, preneo je Bi-Bi-Si. Međutim, čak i neki njeni protivnici imaju tendenciju da je predstavljaju kao poštenog političara u političkom svetu u kojem se vode istrage u vezi s korupcijom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari