Specijalni tužilac Džek Smit juče je podneo zahtev da se odbace sve optužbe protiv novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa u vezi s njegovim lošim upravljanjem poverljivim dokumentima i njegovim naporima da preinači rezultat predsedničkih izbora 2020. godine, koji su doveli do upada njegovih pristalica na Kapitol hil 6. januara.
Okružni sudija Tanja Čutkan je nekoliko sati kasnije taj zahtev odobrila i tako zvanično okončala slučaj u okviru kojeg se Tramp optužuje za nezakonite pokušaje da poništi izborne rezultate 2020. kada ga je porazio demokrata Džozef Bajden.
Kako je preneo NBC njuz, protiv Trampa je prvi put podignuta optužnica u junu 2023. u federalnom sudu u Majamiju po 37 tačaka u vezi s lošim upravljanjem poverljivim dokumentima koje je iz Bele kuće odneo u svoj dom na Floridi.
One su uključivale namerno zadržavanje informacija o nacionalnoj odbrani, davanje lažnih izjava i zaveru za ometanje pravde. Sudija na Floridi je odbacio slučaj, ali je Smitova kancelarija zatražila da se uloži žalba.
Tramp je posebno optužen za četiri krivična dela u avgustu 2023. za pokušaj da preinači izborne rezultate iz 2020. godine – za zaveru za prevaru Sjedinjenih Država, za zaveru radi ometanja zvaničnog postupka, za opstrukciju i pokušaj ometanja zvaničnog postupka i zaveru protiv prava.
Slučaj je zatim stavljen na čekanje mesecima jer je Trampov tim tvrdio da bi slučaj trebalo da bude odbačen iz više razloga, uključujući i to da bivši predsednik ne može biti krivično gonjen zbog svojih delovanja dok je bio na funkciji.
Tramp je tvrdio da su optužbe politički motivisane. Nikada nije javno priznao da su njegove izborne tvrdnje zapravo bile lažne, a izjasnio se da nije kriv u oba federalna slučaja.
Federalne optužnice protiv Trampa označile su poseban trenutak u američkoj istoriji – to je bila prva optužba u istoriji SAD da je predsednik nezakonito pokušao da ostane na vlasti, da je pogrešno postupao sa poverljivim informacijama i pokušao da opstruira saveznu istragu.
I odbacivanje optužbi označava istorijski trenutak, ukazuje NBC njuz. Pedeset godina nakon što su zakonodavci obe stranke primorali Ričarda Niksona da podnese ostavku na mesto predsednika zbog optužbi za kriminalno vladanje na funkciji, polovina američkih birača odlučila je da vrati Trampa na mesto predsednika.
Trampova izborna pobeda znači da će se dugogodišnji stav Ministarstva pravde da se aktuelni predsednik ne može optužiti za krivično delo primeniti na Trampa nakon što on preuzme dužnost 20. januara.
„Ta zabrana je kategorična i ne utiče na težinu zločina za koje se tereti, snagu vladinih dokaza ili zasluge tužilaštva iza kojih Vlada u potpunosti stoji“, napisala je Smitova kancelarija u podnesku od ponedeljka.
„Stav Vlade o težini optužbe okrivljenog se nije promenio. Ali okolnosti jesu“, dodao je specijalni tužilac.
Iako je Čutkan odobrila zahtev tužioca, o slučaju bi ponovo moglo da se razmatra kada Trampu istekne drugi predsednički mandat posle četiri godine, ukazuje BBC.
Politikom Ministarstva pravde, koja je usvojena tokom skandala Votergejt, se ukazuje da Kongres ima ovlašćenje da opozove predsednika ako počini krivična dela. Osmišljen je tako da omogući aktuelnim predsednicima da obavljaju svoje dužnosti, a da ih pritom ne ometaju sudski postupci.
Taj pravni stav iz Kancelarije pravnih savetnika Ministarstva pravde, objašnjava NBC njuz, isti je koji je pomogao Trampu da tokom svog prvog mandata izbegne da bude optužen u vezi sa istragom specijalnog tužioca Roberta Milera o umešanosti Rusije u predsedničke izbore.
Milerov tim je odlučio da ne može da donese konačan zaključak o tome da li veruje da je Tramp počinio zločin jer ne mogu da optuže aktuelnog predsednika.
Optuživanje Trampa „nije opcija koju bismo mogli da razmotrimo“, objasnio je Miler 2019. Sada isti stav Kancelarije pravnih savetnika sprečava da se Smitov slučaj nastavi dalje.
Tramp se nakon prvog predsedničkog mandata suočio s brojnim sudskim postupcima kao nijedan predsednik SAD do sada.
Kako podseća BBC, prvi je američki predsednik koji se suočio sa krivičnim postupkom, a potom presudom da je kriv u slučaju u vezi sa plaćanjem porno-glumici Stormi Danijels da ćuti o njihovoj navodnoj aferi.
Početkom godine se suočio sa gotovo 100 krivičnih optužbi u vezi sa dva federalna sudska postupka i drugim.
Pošto se Tramp vraća u Belu kuću, i nekoliko krivičnih postupaka koji se vode protiv njega na državnom nivou su u vakuumu. Izricanje presude za krivični postupak u državi Njujork je odloženo na neodređeno vreme.
U međuvremenu, u državi Džordžiji, gde se Tramp takođe suočava sa optužbama za potkopavanje izbornog procesa, apelacioni sud razmatra da li da preinači prethodnu odluku prema kojoj se okružnoj tužiteljki Fani Vilis dozvoljava da ostane na slučaju uprkos tome što je bila u vezi sa tužiteljem koga je angažovala.
I ovaj sudski postupak je odložen.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.