U obraćanju krajem avgusta ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski govorio je o pripremama za predstojeću zimu. Sigurno je da su se Ukrajinci pripremali već neko vreme, prenosi zagrebački N1.
„Osoblje za planiranje u bilo kojoj vojnoj ustanovi često planira nekoliko događaja istovremeno. Verovatno je da su planovi za zimu počeli paralelno sa planiranjem ukrajinskih ofanziva koje su već započete, jer postoji veza između tih kampanja“, piše penzionisani general-major australijske armije i strateg Mik Rajan za Future Doctrine.
Prognoze za ovu zimu predviđaju slične temperature i količine padavina kao i prošle godine u isto vreme.
Očekuje se malo hladno, malo vlažno vreme, oblaci i blato.
Sve ovo utiče na planiranje i izvođenje vojnih operacija, kao i na humanitarnu podršku milionima raseljenih Ukrajinaca.
Ovo će biti treća ratna zima u Ukrajini od početka invazije u februaru 2022. godine, a deseta od početka sukoba 2014. godine.
Tokom ovog perioda, obe strane su stekle mnogo iskustva u vođenju rata u zimskom periodu. uslovima, a treba uzeti u obzir i dosta istorijskog iskustva.zimsko ratovanje obe zemlje.
Pošto rat neće stati preko zime, već će promeniti ritam, šta možemo očekivati u narednim mesecima?
Ukrajinska zimska kampanja
Ukrajinska zimska kampanja verojatno će imati tri strateška cilja.
Prvo, Ukrajina će želeti da pokaže svojim saveznicima određeni napredak. Zemlja i dalje ima stratešku inicijativu koju su oteli od Rusa ranije ove godine. Shodno tome, nastaviće se diplomatske aktivnosti na održavanju podrške Ukrajini i sprečavanju besmislenih mirovnih inicijativa, a važan element zimske kampanje biće nastavak snabdevanja opremom i municijom.
Drugo, Ukrajina će želeti da zadrži zamah koji je uspela da stvori svojim operacijama ove godine. To će, naravno, zavisiti od situacije na bojnom polju u narednih nekoliko meseci, kao i od nivoa zaliha kao što su artiljerijska municija, precizna municija, gorivo i inženjerska oprema. Ukrajina ne želi da zima donese zastoj koji bi Rusi mogli da iskoriste da pokušaju da pregovaraju o prekidu vatre.
Treće, Ukrajina će želeti da pomogne svom narodu da izdrži teške zimske uslove. Humanitarni imperativ postaje još važniji kada se uzme u obzir da bi Rusija ponovo mogla da počne da napada civilnu infrastrukturu kako bi zagorčala život Ukrajincima i izvršila dodatni pritisak na vladu ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.