Ema Koronel Aispuro, supruga ozloglašenog vođe kartela Hoakina Guzmana poznatog pod nadimkom El Čapo i bivša tinejdžerska „kraljica lepote“, uhapšena je u Virdžiniji pod optužbom za krijumčarenje droge.
U saopštenju američkog ministarstva pravde navodi se da je Koronel (31), koja ima dvojno amerčko-meksičko državljanstvo, uhapšena na međunarodnom aerodromu Dales i da je zakazano njeno prvo pojavljivanje pred sudom preko video konferencije.
Ona je optužena za distribuciju kokaina, metamfetamina, heroina i marihuane radi „uvoza“ u Sjedinjene Države.
Optužena je i da je učestvovala u zaveri da se pomogne organizovanje Guzmanovog spektakularnog bekstva kroz više od kilometar i po dugačak tunel iz zatvora Altiplano u Meksiku u julu 2015.
Kako prenosi Gardijan, u sudskim dokumentima se navodi da je Koronel radila sa Guzmanovim sinovima na organizovanju plana za bekstvo, što je podrazumevalo i kupovinu komada zemlje u blizini zatvora, kupovinu vatrenog oružja i oklopnog kamiona, kao i tajno dostavljanje GPS sata zatvorenom šefu kartela kako bi se osigurali da tunel za bekstvo dopre do njegove ćelije.
„Pošto je Guzman ponovo uhapšen u Meksiku u januaru 2016, Koronel Aispuro je navodno bila umešana u planiranje drugog bekstva iz zatvora sa ostalima pre Guzmanovog izručenja SAD u januaru 2017“, navodi se u saopštenju.
Guzman je na suđenju u Njujorku 2019. osuđen na doživotni zatvor plus 30 godina.
Tokom suđenja, Koronel se svaki dan pojavljivala na sudu, čak i kada su se među dokaznim materijalom našle tekstualne poruke koje je njen suprug razmenjivao sa jednom od svojih ljubavnica.
Pre nego što je osuđen, ona je u jednom televizijskom intervjuu izjavila da je Guzman „skroman“ čovek i požalila se da su mediji učinili El Čapoa „previše slavnim“.
Hapšenje Eme Koronel Aispuro će verovatno dodatno iskomplikovati odnose između administracija Džozefa Bajdena i njegovog meksičkog kolege Andresa Manuela Lopesa Obradora.
Meksičko tužilaštvo je nedavno odbilo da pokrene tužbe protiv bivšeg ministra odbrane, generala Salvadora Sijenfuegosa, koji je uhapšen po sletanju u Los Anđeles prošlog oktobra i optužen da je pružao zaštitu narko kartelu.
Vlada Lopesa Obradora je uspešno izdejstvovala njegov povratak, optuživši SAD da deluju bez njihovog znanja i da se ne ponašaju kao saveznici.
Osim toga, kongres u Meksiku je odobrio zakone kojima se ograničavaju aktivnosti američke Uprave za suzbijanje narkotika (DEA), što je potez za koji su američki zvaničnici upozorili da će naškoditi prekograničnoj saradnji po pitanju bezbednosti.
„Tajming ovog hapšenja je interesantan. Delom se čini da to šalje poruku iz SAD, koja kaže da njihovi tradicionalni načini hapšenja važnih ličnosti i njihovog izvođenja pred sud u SAD još uvek nisu stvar prošlosti, čak ni posle Sijenfuegosa“, rekao je za Gardijan Falko Ernst, viši meksički analitičar u organizaciji Međunarodna krizna grupa (ICG).
Američki agenti su blisko sarađivali na hapšenju El Čapoa u Meksiku, gde je on dugo izmicao zakonu, postavši neka vrsta antiheroja u svojoj rodnoj državi Sinaloa i šire.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.