Sud u Francuskoj priznao je postojanje “turbinskog sindroma” pošto je jedan par sa juga zemlje podneo tužbu tvrdeći da im je zdravlje oštećeno zato što žive u blizini vetroparka.
U prvom slučaju ovakve vrste u Francuskoj, sud u Tuluzu je belgijskim supružnicima Kristel i Luk Fokert dodelio odštetu od preko 100.000 evra.
Oni tvrde da već duže od dve godine imaju čitav niza zdravstvenih problema, među kojima su glavobolje, nesanica, nepravilan rad srca, depresija, vrtoglavica, tinitus i mučnina, insisturajući da su uzrok tome šest vetroturbina postavljenih na 700 metara udaljenosti od njihovog doma u Fontrijeu na jugu Francuske.
Turbine su tamo postavljene 2008. godine. Međutim, kako navodi Gardijan, zdravstveni problemi supružnika su se javili pre pet godina, a oni tvrde da se to dogodilo zato što je posečen deo šume između njihove kuće i najbliže vetroturbine.
Supružnici ističu da je najveći deo njihovih tegoba izazvan bukom, za koju kažu da može da se “uporedi sa mašinom za veš koja se stalno okreće”, kao i “belim bljeskajućim svetlima” na turbinama.
“Nismo odmah shvatili o čemu se radi, ali malo po malo i postali smo svesni da problem dolazi od vetroturbina. One bljeskaju svake dve sekunde i zato smo morali da postavimo jaka svetla ispred kuće kako bi malo ublažili efekat bljeskanja”, kažu Fokertovi.
Doktori nisu uspeli da utvrde bilo kakve zdravstvene probleme, ali sudski stručnjak je ukazao da su “turbinski sindrom” naučnici još ranije identifikovali.
Međutim, jedno australijsko istraživanje je ukazalo da je mnogo veća verovatnoća da je mučnina koja se pripisuje vetroturbinama izazvana time što su ljudi opterećeni zdravstvenim upozorenjima koja šire aktivisti.
Istraživači su naveli da je u pitanju “u osnovu sociološki fenomen” i da je to što se on imenuje kao “trubinski sindrom” i “vibro-akustična bolest” ključni razlog njegovog širenja.
Do sličnih zaključaka su došla i neka istraživanja iz Evrope, Kanade i Sjedinjenih Država koja su takođe su “raskrinkala mit” o navodnom “sindromu”, koji nije priznat u medicinskim krugovima.
Slučaj Fokertovih je prvobitno odbačen na sudu u januaru prošle godine, ali supružnici su uložili žalbu, tvrdeći da je sudija ignorisao izveštaje stručnjaka koje su oni dostavili.
Energetske kompanije “Sasu”, “Margnes Energie” i “Sasu Singladou Energie”, koje upravljaju vetroparkom, dobile su sudsko naređenje da isplate 110.000 evra odštete supružnicima.
Kako se navodi, kompanije su posle tužbe promenile svetla i brzinu na šest vetroturbina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.