Susret Trampa i Kima "očajnički neophodan" 1Foto: EPA-EFE KCNA

Vlada Severne Koreje saopštila je da je voljna da se razgovori između Kim Džong Una i američkog predsednika Donalda Trampa održe „bilo kad i u bilo kojoj formi“, nazivajući planirani susret dvojice lidera, koji je Tramp iznenadno otkazao, „očajnički neophodnim“ da bi se sprečilo potencijalno neprijateljstvo između dve zemlje.

„Želimo da izrazimo spremnost da dođe do susreta lice u lice sa Sjedinjenim Državama i da rešimo probleme bilo kada i u bilo kom obliku. Naša posvećenost naporima da učinimo ono što je najbolje zarad mira i stabilnosti u svetu i na Korejskom poluostrvu je ostala nepromenjena“, navodi se u saopštenju severnokorejskog zamenika spoljnih poslova Kim Kje-gvana. Tramp je kao razlog za otkazivanje naveo „otvoreno neprijateljstvo“ Severne Koreje. Detalji sastanka koji je planiran za 12. jun nisu bili jasni, ali trebalo je da se razgovor usredsredi na denuklearizaciju Korejskog poluostrva i smanjenje napetosti. Nekoliko sati pre Trampove objave, Severna Koreja je saopštila da je ispunila obećanje i razrušila tunele na jedinom mestu za nuklearno testiranje u zemlji.

Tramp je otkazivanje sastanka objavio u formi pisma koje je upućeno lično Kim Džong Unu, a čiji je sadržaj navodno sam „diktirao reč po reč“. „Nažalost, zbog ogromnog besa i otvorenog neprijateljstva koji su se pokazali u vašoj poslednjoj izjavi, smatram da nije prikladno, u ovom trenutku, da se dugo planirani sastanak održi“, naveo je Tramp u pismu i nazvao sastanak „propuštenom prilikom“, dodavši da se „raduje, jednog dana, susretu“.

Vojska SAD je „spremna ako je potrebno“ da odgovori na bilo kakav „nesmotren“ potez Pjongjanga naveo je Tramp u pismu. Ovo njegovo upozorenje je odgovor na izjave severnokorejske zamenice ministra spoljnih poslova Čoe Son-hui koja je rekla da su opaske američkog potpredsednika Majka Pensa o tome da bi Severna Koreja mogla da završi kao Libija „glupe“, i dodala da oni neće „moliti“ da do dijaloga dođe, upozorivši na mogući „nuklearni sukob“ ukoliko diplomatski napori ne budu uspeli. Ipak, tokom televizijskog obraćanja Tramp je ostavio otvorenom mogućnost da se razgovori ipak održe. „Moguće je da do planiranog susreta dođe nešto kasnije. Niko ne bi trebalo da bude nervozan. Moramo to da uradimo kako treba. Ako i kada Kim Džon Un odluči da se pridruži konstruktivnom dijalogu i postupcima, ja ću čekati“, kaže Tramp.

„Veoma sam iznenađen i za veliko je žaljenje što sastanak Severne Koreje i SAD neće biti održan. Denuklearizacija Korejskog poluostrva i uspostavljanje trajnog mira su istorijski zadaci od kojih ne može ni da se odustane niti da mogu budu odloženi“, rekao je južnokorejski predsednik Mun Džae In. On nije bio obavešten o ovoj odluci pre Trampove objave, iako su južnokorejski zvaničnici prvi Sjedinjenim Državama preneli vest da je Kim voljan da pristane na razgovore o mogućem razoružanju.

Japanski ministar spoljnih poslova Taro Kono rekao je da je „besmisleno organizovati sastanak ako to neće doneti napredak“ i dodao da podržava ideju da se susret Trampa i Kima održi kasnije. „Prvo pravilo diplomatije je da uvek najpre konsultujete svoje saveznike, ali ipak naši ključni saveznici u regionu su bili zapanjeni (Trampovim) potezom. Tramp može da tvrdi da je odluku doneo zbog neprijateljske retorike Severne Koreje, ali u stvarnosti njegova administracija od samog početka nema jedinstvenu diplomatsku strategiju“, kaže izvršni direktor Centra za kontrolu i sprečavanje širenja nuklearnog oružja Džon Tirni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari