Svađa među Putinovim bezbednjacima - jedni druge krive za neuspeh rata 1Foto: EPA-EFE/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Bezbednosne institucije, “siloviki” (zvaničnik koji je u politiku došao iz bezbednosnih, vojnih ili sličnih službi, često bivši oficiri KGB-a, GRU-a, FSB-a, SVR-a, FSO-a, Savezne službe za kontrolu droga ili drugih oružanih službi) koje su ključne za podršku režima u Kremlju, međusobno se optužuju za sve veće neuspehe u ratu protiv Ukrajine.

Ruska vojska je duboko nezadovoljna novom i ograničenom strategijom koju im je predsednik Vladimir Putin naredio da usvoje u Ukrajini – odustajanje od velikog cilja zauzimanja Kijeva radi mnogo skromnijeg cilja invazije na Donbas, na istoku zemlje, ukazuju Irina Borogan i Andrej Soldatov, ruski istraživački novinari i suosnivači Agentura.ru, portal koji prati aktivnosti ruske tajne službe.

Kako navode u svom članku za cepa.org, ruska vojska upire prstom u druge agencije, prvenstveno u spoljno-obaveštajnu filijalu FSB-a, zbog dezinformisanja predsednika o stvarnim prilikama u Ukrajini koji su doveli do neuspeha.

Čini se da i druga odeljenja FSB-a dele stavove vojske.

Rat u Ukrajini oštro je podelio rusko društvo. Kao novinari, očekivali smo da ćemo izgubiti mnoge kontakte u ruskoj vojsci i tajnim službama nakon što je invazija na Ukrajinu počela 24. februara. Uostalom, jedno je žaliti se novinaru na korupciju u svojoj agenciji, a sasvim je drugo govoriti o ratu sa onima koji su javno zauzeli antiratni stav.

I zaista, u prvom mesecu rata neki izvori su odbijali da odgovore na naše pozive i poruke.

Ali situacija se sada dramatično promenila.

Prošle nedelje smo počeli da primamo sve više poziva i poruka od naših kontakata u vojsci i FSB vezano za naše izveštavanje o Sergeju Besedi, jednom od šefova Pete službe FSB, koji prikuplja političke obaveštajne podatke o Ukrajini i „kultiviše prokremljovsku opoziciju u Kijevu“.

General je poslat u zloglasni zatvor Lefortovo u Moskvi, koji ima užasnu reputaciju još od Staljinovih čistki – bezbrojne žrtve su ubijene u podrumu te zgrade.

Kremlj je uložio besomučne napore da sakrije detalje Besedinog hapšenja, idući čak i do promene generalovog imena u zatvorskoj evidenciji. (Istražni komitet, glavni istražni organ Rusije, otišao je toliko daleko da je negirao činjenicu krivičnog gonjenja Besede.)

“Dobro urađeno!“ bila je poruka naših starih kontakata u ruskom speznazu (specijalne snage u ruskoj vojnoj obaveštajnoj službi).

“Sve tačno!“ rekao nam je naš kontakt u Službi ekonomske bezbednosti FSB. Video snimci o Besedinoj nesreći imali su milione pregleda na ruskom Jutjubu i o njima se široko raspravljalo na prokremljskim Telegram kanalima. Glasine su podivljale još više sugerišući da je kompromitujući materijal o Besedi obezbedila njena rivalska agencija, strana obaveštajna služba, SVR.

Da li to znači da su vojska ili FSB zaključili da je rat, sa ogromnim žrtvama i nesposobnim rukovodstvom, bio greška? Kratak odgovor je ne, upravo suprotno.

Ruska vojska veruje da je ograničavanje početnih ciljeva rata ozbiljna greška. Oni sada tvrde da se Rusija ne bori protiv Ukrajine, već protiv NATO-a. Viši oficiri su stoga zaključili da se zapadna Alijansa u potpunosti uključila u sukob (kroz snabdevanje  Ukrajine sve sofisticiranijim naoružanjem), dok njene sopstvene snage deluju pod mirnodopskim ograničenjima kao prepreka vazdušnim napadima na neke ključne oblasti ukrajinske infrastrukture.

Ukratko, ruska vojska sada zahteva sveobuhvatni rat, uključujući mobilizaciju.

Frustracija postaje toliko intenzivna da se prelila u javni prostor.

Aleksandar Arutjunov (bloger pod imenom RAZVEDOS), poznati veteran speznaz Nacionalne garde, uputio je video apel Putinu: “Dragi Vladimire Vladimiroviču, odlučite, molim vas, da li mi ratujemo ili masturbiramo?“

Zahtevao je masovnu eskalaciju, uz vazdušne napade na ukrajinsku infrastrukturu ili prekid rata. Video je postao viralan, posebno među provojnim grupama na društvenoj mreži VKontakte i onim Telegram kanalima koji su povezani sa ruskom vojskom.

Telegram kanal “FighterBomber” povezan sa ruskim vazduhoplovstvom, objavio je 12. aprila komentar o isporuci NATO oružja Ukrajini: “Naravno, dodatno ćemo povećati jedinice protivvazdušne odbrane na granici sa Ukrajinom kako bismo pokrili našu teritoriju od udara balističkih raketa, ali je takođe jasno da zemlje NATO-a imaju daleko više naoružanja od Rusije“.

Autor je izrazio optimizam da će rusko vazduhoplovstvo moći da zaustavi protok zapadnih zaliha, ali je upozorio da će dalje ukrajinske pobede “gotovo sigurno podstaći upotrebu nuklearnog oružja“ protiv ciljeva u Ukrajini.

Ruska vojska sada zahteva sveobuhvatni rat, uključujući mobilizaciju

A onda je 22. aprila general ruske vojske Rustam Minekajev najavio drugu fazu “specijalne operacije“ koja bi imala za cilj “uspostavljanje pune kontrole nad Donbasom i južnom Ukrajinom“.

“Ovo će obezbediti kopneni koridor za Krim, kao i uticati na vitalne objekte ukrajinske privrede“, rekao je Minekajev, prenele su ruske agencije. “Kontrola nad jugom Ukrajine je još jedan izlaz u Pridnjestrovlje – otcepljeni region Moldavije – sa ruskim garnizonima, gde se takođe ukazuje na slučajeve ugnjetavanja stanovništva koje govori ruski jezik.“

Ovo je bilo čudno. Minekaev je zamenik komandanta Centralnog vojnog okruga, a svoje primedbe je izneo na godišnjem sastanku Saveza odbrambenih industrija.

Najverovatnije objašnjenje može biti da je, pošto je nedavno prisustvovao sastancima Generalštaba, postao previše uzbuđen onim što je čuo, a zatim je otkrio vest na prvom javnom sastanku nakon toga. Bez obzira na to, to je znak da ruska vojska želi više a ne manje rata.

Ono što izostaje u svim tim diskusijama u vojsci, javno ili privatno, jeste bilo kakva kritika prema Sergeju Šojguu, ministru odbrane, i javnom licu rata. Šojgu je nekako uspeo da zadrži poštovanje vojske i preusmeri sav bes sa vojske.

Privatno se čulo da vojska, pa čak i tajne službe, krive ne samo Petu službu FSB za dezinformisanje predsednika, već i samog predsednika jer je uputio pozive na promenu vojne strategije.

Kada je ruska vojska 2014. brzo okupirala Krim, vojska i bezbednosne službe bile su na istoj strani sa Putinom – u potpunosti su podržale njegovu odluku da pripoji Krim i bili su oduševljeni načinom na koji je to učinjeno. Sada, 2022, sve je bitno drugačije.

Ovo je prvi put da silovici prave distancu između sebe i predsednika. Što otvara razne mogućnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari