Švajcarski birači danas izlaze na referendum kojim žele zaštititi kvalitet svoje ishrane i poljoprivrede, a kanton St. Galen izjašnjavaće se o zabrani burki u javnom prostoru – pitanju o kojem će se najverovatnije održati nacionalni referendum sledeće godine, piše HRT.
Švajcarska je većinski urbano društvo, ali poljoprivreda je važan deo njenog kulturnog identiteta koji je, smatraju mnogi, ugrožen uvozom jeftine hrane koja ruši visoke švajcarske standarde.
Prema navodima HRT-a, prvi referendum je poznat kao Inicijativa o pravednoj ishrani i njime se poziva savezna vlada da promoviše ekološku i pravednu proizvodnju hrane koja u obzir uzima i dobrobit životinja. Predlaže se uvođenje detaljnijeg označavanja proizvoda i donošenje mera protiv bacanja hrane.
Drugi referendum je o „suverenosti hrane“ i njime se traži radikalnija reforma poljoprivrednog sektora, s većim fokusom na manje i porodične farme. Predlaže se zabrana genetske tehnologije, mere kojima će se povećati broj zaposlenih u agrokulturi, određivanje pravednih cena za sve proizvode i više namete na uvezenu hranu, piše HRT.
Protivnici, među kojima je i švajcarska vlada, smatraju da će usvajanje oba zahteva dovesti do porasta birokratije i cena koje bi Švajcarsku mogle dovesti u sukob s postojećim međunarodnim trgovinskim sporazumima.
Po anketama, rezultati će biti tesni, prenosi HRT.
Švajcarci će takođe, glasati i na referendumu koji je raspisala vlada kako bi se potvrdila njena odluka iz marta da se biciklističke staze pravno izjednače s peešačkim i planinskim stazama.
Juče su Švajcarci na ulicama Berna protestvovali za jednakost plata žena i muškaraca.
Više od 20.000 ljudi pozvalo je zakonodavce da poduzmu više, kako bi se smanjio jaz u platama na istom radnom mestu.
Iako je jednakost među polovima zajamčena ustavom, žene prosečno zarađuju 20 odsto manje od muškaraca, podseća HRT.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.