Švajcarska postala leglo ruskih špijuna: Deluju u Bernu i UN, ima ih više od kineskih agenata 1Foto: Freeimages/ Pierre_Andr

Glavna švajcarska obaveštajna agencija, Federalna obaveštajna služba (FIS), kaže da je invazija Moskve na Ukrajinu od te zemlje postala leglo špijunaže, pri čemu je najmanje trećina od 220 zvaničnika koje je Rusija akreditovala u toj zemlji osumnjičena da su špijuni, javlja AP, a prenosi Al Džazira.

Dok je rusko špijuniranje u drugim zemljama Evrope i Severne Amerike bilo oslabljeno proterivanjem, ruski agenti su nastavili da deluju u Bernu, glavnom gradu Švajcarske, i u misiji Moskve pri Ujedinjenim nacijama u Ženevi, navodi FIS u godišnjem izveštaju.

„U Evropi, Švajcarska je jedna od zemalja sa najvećim brojem ruskih obaveštajnih agenata koji rade pod diplomatskim pokrivanjem, delom zbog svoje uloge domaćina međunarodnim organizacijama“, navodi se u izveštaju objavljenom u ponedeljak.

UN imaju svoj evropski centar u Ženevi, a grad je takođe domaćin nekoliko UN agencija i međunarodnih organizacija. Stotine diplomata su raspoređene u gradu ili se redovno okupljaju na ključnim sastancima.

 

„Od otprilike 220 ljudi akreditovanih kao diplomatsko ili tehničko-administrativno osoblje u ruskim misijama u Ženevi i Bernu, verovatno najmanje trećina radi za ruske obaveštajne službe“, rekao je šef FIS-a Kristijan Dusi na konferenciji za novinare.

Švajcarska tajna služba, koja ima 450 zaposlenih, saopštila je da ju je rat u Ukrajini primorao da proširi svoj nadzor na oblasti koje su ranije dobijale malo pažnje, poput Turske i Indije, jer je Rusija koristila kompanije u tim zemljama za nabavku.

Znatno manje Kineza

Iako se takođe veruje da Kina ima desetine špijuna u svojim diplomatskim misijama u Švajcarskoj, njihov broj je znatno manji od ruskog, navodi agencija.

Kineski agenti se više oslanjaju na nediplomatsko pokriće, kaže FIS, i uglavnom se zvanično opisuju kao naučnici, novinari ili poslovni rukovodioci.

Dusi je rekao da očekuje da će kineska obaveštajna operacija ojačati u Evropi, uz podršku sve većih resursa.

„Dajemo sve od sebe, na terenu, da pokažemo da se granice ne smeju prelaziti“, rekao je šef FIS-a i dodao da su špijunske operacije imale negativan uticaj na međunarodni značaj Ženeve i da su štetne po kredibilitet Švajcarske.

FIS je takođe primetio da je na bezbednosnu sliku uticalo rastuće rivalstvo između najvećih svetskih sila, koje je pojačano invazijom Rusije na Ukrajinu u punom obimu.

Rusija je uništila poredak zasnovan na pravilima za mir u Evropi“, saopštio je FIS.

„Efikasnost međunarodnih foruma za održavanje mira i bezbednosti, kao što su UN ili Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), nastavila je da opada; nema znakova stabilnog novog svetskog poretka“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari