Svaki četvrti građanin EU smatra da je prihvatljivo da se ponekad podmiti neki državni službenik da bi se ubrzali hitni poslovi u administraciji, rezultati su juče objavljene ankete Agencije EU za osnovna prava.
Rezultati istraživanja pokazuju da gotovo polovina Evropljana mlađih od 30 godina smatra da je podmićivanje zvaničnika u redu mada ima velikih razlika između zemalja kada je reč o tome u kojem stepenu se korupcija smatra prihvatljivom.
Dok je više od polovine ispitanika iz Slovačke, Češke i Hrvatske i 48 odsto ispitanika iz Francuske reklo da bi razmotrilo mogućnost davanja mita zvaničnicima, tek svaki peti ili čak i manje na isti način razmišlja u Švedskoj, Malti, Finskoj i Portugalu.
Kada je reč o ljudskim pravima, anketa pokazuje da se najmanje pedeset odsto ispitanika u 11 od 27 država-članica EU „slaže ili vrlo slaže“ da zloupotreba ljudskih prava zapravo nije problem u njihovim zemljama, te veruju da je to nešto što se dešava na drugim mestima.
U međuvremenu, devet od deset ispitanika je reklo da su ljudska prava važna za stvaranje pravičnijeg društva u njihovim zemljama, i to od 76 odsto ispitanika u Mađarskoj do 96 odsto na Malti, a dve trećine je reklo da su ljudska prava važna u njihovim svakodnevnim životima.
Istovremeno, više od dve trećine je takođe reklo da pojedini zloupotrebljavaju pitanje ljudskih prava, a trećina se složila sa izjavom da „koristi od ljudskih prava imaju samo oni koji ih ne zaslužuju, kao što su kriminalci i teroristi“.
Taj stav je zastupljeniji među starijima – 38 odsto starijih od 65 godina je reklo da se slaže sa ovom izjavom u odnosu na 27 odsto ljudi između 16 i 29 godina.
Anketa je sprovedena između januara i oktobra 2019. u 29 zemalja – u 27 država-članica EU, u Ujedinjenom Kraljevstvu i Severnoj Makedoniji.
U istraživanju je učestvovalo između hiljadu i tri hiljade ispitanika u svakoj zemlji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.