Svaki četvrti mladi čovek živi u prenatrpanom domaćinstvu 1Foto: Pixabay/ MabelAmber

U 2017. godini, procenat mladih ljudi u Evropskoj uniji starosne dobi od 15 do 29 godina, koji žive u prenatrpanim domaćinstvima procenjen je na 26,7 odsto, što je samo nešto više od devet odsto u odnosu na isti problem kada se uzme celokupna populacija, u kojoj taj problem iznosi 17.5 odsto.

Među državama članicama EU stopa prenatrpanosti mladih znatno varira. Na Malti četiri odsto mladih ljudi, starosti 15 do 29 godina živelo je u prenatrpanom domaćinstvu 2017. godine, dok je u Rumuniji stopa dostigla 65,1 odsto, navodi Eurostat.

Svaki četvrti mladi čovek živi u prenatrpanom domaćinstvu 2
Foto: Eurostat

Ukupno deset država članica imalo je problem prenatrpanih domaćinstava, u kojima žive mladi, u 2017. godini, što je više od proseka EU. Njih sedam (Slovačka, Letonija, Poljska, Hrvatska, Mađarska, Bugarska i Rumunija) prijavilo je da je više od polovine njihove mlade populacije živelo u prenatrpanim domaćinstvima.

Najveća razlika u procentima prenatrpanosti između starosnih grupa od 15 do 29 godina i populacije u celini zabeležena je u Bugarskoj (skoro 20 procentnih poena više su bili mladi ljudi). U Danskoj, Holandiji, na Kipru, Švedskoj i Finskoj stopa prenatrpanosti mladih je bila najmanje dvostruko veća od stope stanovništva u celini.

Stopa pretrpanosti je procenat stanovništva koji živi u prenatrpanim domaćinstvima. Čovek se smatra da živi u prenatrpanom domaćinstvu ako domaćinstvo nema na raspolaganju sobu za domaćina, takođe par u domaćinstvu mora da ima svoju zasebnu sobu.

Svaka osoba od 18 godina ili više mora da raspolaže svojom sobom. Barem jedna soba u domaćinstvu mora da bude za dvoje mladih od 12 do 17 godina, istog pola i takođe zasebna soba za osobu u istom rasponu godina suprotnog pola. Domaćinstvo mora imati i odvojenu sobu za par dece ispod 12 godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari