Sve veći pritisak na Švedsku 1Foto: EPA-EFE/ FREDRIK SANDBERG TT

Švedska je jedna od retkih evropskih zemalja koje još nisu uvele stroge mere u borbi protiv pandemije virusa korona, ali zbog toga trpi sve veći pritisak međunarodne zajednice i pojavili su se izveštaji da je broj smrtnih slučajeva veći nego što se smatralo da će biti, te vlasti sada traže veća ovlašćenja kako bi mogle da uvedu stroža ograničenja u javnom životu.

Kako prenosi Dojče vele, vladi ove skandinavske zemlje nije dozvoljeno da uvodi nove vanredne mere bez odobrenja parlamenta, tako da će morati da dobije podršku drugih stranaka.

Opozicione stranke su zahtevale da im bude omogućeno da pregledaju i ispitaju sve odluke koje vlada donese u skladu sa vanrednom situacijom, a očekuje se da će to biti završeno u narednih nekoliko dana.

Švedski „eksperiment“ sa odbijanjem uvođenja strogih mera privukao je pažnju, ali i kritike, međunarodne javnosti, naročito pošto škole, restorani i kafići nisu zatvoreni.

Dok su druge zemlje donele uredbe o ograničenju kretanja i drugim vanrednim merama, švedski premijer Stefan Leven je tvrdio da se oslanja na zdrav razum svojih sugrađana da će se ponašati odgovorno.

Međutim, kako piše Blumberg, pošto stopa smrtnosti u Švedskoj raste brže nego u drugim skandinavskim zemljama i broj zaraženih je premašio 6.400, dodatno je porastao pritisak na vladu da odustane od svog pristupa u borbi protiv pandemije, a zbog ovih otrežnjujućih podataka i premijer sada ima drugačiji ton.

U intervjuu koji je ovog vikenda dao za švedski list Dagens niheter, Leven je upozorio da je Švedska možda suočena sa „hiljadama“ smrti od virusa korona i da postoji velika verovatnoća da će kriza potrajati mesecima, a ne nedeljama. Broj preminulih u Švedskoj je u subotu porastao na 373, što je 12 odsto više nego u petak.

To znači da je stopa smrtnosti iznosila 36 na milion ljudi, što je mnogo više u poređenju sa Danskom gde je 29 i naročito sa Norveškom u kojoj je devet, a u obe ove zemlje su na snazi stroge mere izolacije.

Švedski epidemiolog Anres Tegnel kaže da je cilj njegove zemlje da se „poravna kriva“, odnosno smanji broj zaraženih, kako bi se izbeglo preopterećivanje bolnica, ali upozorava da, iako je ova kriva „uglavnom ravna“, od četvrtka prošle nedelje je „počela da bude nešto strmija“.

Švedske vlasti su najpre savetovale građanima da primenjuju socijalno distanciranje, a onima koji su bolesni ili su stariji od 70 godina upućen je „prijateljski savet“ da ostanu kod kuće.

Krajem prošle nedelje, te mere su donekle pooštrene, građani su pozvani da izbegavaju javni prevoz u vreme špica, a od prodavnica je zatraženo da ograniče broj ljudi koji istovremeno borave u njima, sportske organizacije moraju da otkažu sva takmičenja, a fakultetima je savetovan rad na daljinu.

„U Švedskoj kafići rade, ali nisu puni. Ulice su proređene, transport je proređen, tako da se restriktivne mere primenjuju u manjem obimu“, izjavio je za RTS ambasador Srbije u Švedskoj Dragan Momčilović.

„Mi očekujemo da to bude scenario poput britanskog i holandskog, gde se postepeno te mere zaoštravaju“, rekao je Momčilović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari