Šveđani najviše godina prožive u zdravlju u čitavoj EU 1Foto: Pixabay/Balticmedia

Prema istraživanju Eurostata iz 2016. godine, broj godina za koje se očekuje da će ih osoba, po rođenju u Evropskoj uniji, proživeti u zdravlju, bez ikakvih tegoba, procenjuje se na 64,2 godine za žene i 63,5 godina za muškarce.

Ove brojke predstavljaju oko 77 odsto i 81 odsto od ukupnog očekivanog trajanja životnog veka za žene i muškarce.

Očekivano trajanje života žena u EU u proseku je bilo za 5,4 godine duže od onog za muškarce u 2016. godini.

Međutim, tendencija u većini slučajeva je da ove dodatne godine ljudi prožive sa ograničenom aktivnošću, a primetno je i da su muškarci ipak za nijansu „pokretljiviji“ od žena u tom periodu.

Zemlja EU sa najvećim brojem godina zdravog života u 2016. godini i za žene i za muškarce bila je Švedska (73,3 godine za žene, 73 za muškarce). Nasuprot njoj, Letonija je imala najniži broj godina zdravog života za žene (54,9 godina) i muškarce (52,3 godine). Ekstremne vrednosti se delimično mogu objasniti načinom na koji se meri ograničenje aktivnosti u zemlji, što utiče, donekle, na rezultate.

Broj godina zdravog života bio je veći za žene nego za muškarce u 20 zemalja članica EU, pri čemu je razlika između polova uglavnom relativno mala. U okviru ovih zemalja u 4 države članice jaz je bio veći od 3 godine: Bugarska (+3,5 godina), Estonija (+4,6 godina), Litvanija (+3,2 godine) i Poljska (+3,3 godine).

Međutim, bilo je i sedam zemalja u kojima je broj godina zdravog života kod žena bio niži nego kod muškaraca. Najveće razlike bile su u Holandiji (pet godina), Luksemburgu i Portugalu (i 2,5 godine) i Finskoj (2,1 godine).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari